Qosja: Politikanët po bëhen milionerë, qytetarët po varfërohen

Akademiku Rexhep Qosja thotë se në Kuvendin e Kosovës dhe në Qeverinë e Kosovës është shtuar numri i milionerëve politikë që qajnë hallet e...

Të huajt “zbulojnë” parajsën në Shqipëri, mbi 3000 persona vijnë çdo vit

Dikur Shqipëria ishte e preferuar vetëm nga kinezët, sot dominojnë italianët, por nuk mungojnë as indianët e filipinasit. Çdo vit ka mbi 3 mijë...

Ku treti Platforma Shqiptare?!

Medai SHAHOLLI/ Ka kaluar një vit qëkur partitë shqiptare në të ashtuquajturën "dërzhavë" të FYROM-it, lansuan për opinionin shqiptar me shumë popmpozitet  Platformën Shqiptare ,me...

Një përgjigje nga Tetova për Arbana Xharrën?!

Mustafë Tahiri/ Zonja A.Xharra ( spo ta shkruaj emrin se turpërohem nga Arbëria) përsëri kishe vjell vrer për Shqiptarët që jetojn në Republikën e Maqedonisë...

​Mercenarët publikë

Blerim Latifi/Express Pas dekadash hezitimi e kundërshtimi, më fund, edhe Serbia e kishte njohur pavarësinë e saj. Të dy shtetet janë pjesë e Bashkimit Evropian,...

Trump, diplomati egoist

Nga Blendi Lami Në pak ditë u bëmë dëshmitarë të dy skenave interesante në diplomaci: samiti G7 në Kanada dhe takimi në Singapor. Protagonisti kryesor...

Arbana publikon shkrimin për Maqedoninë, shqiptarët dhe Erdoganin

Alon Ben Meir/Arbana Xhara Shumica e shqiptarëve në Maqedoni identifikohen së pari si myslimanë dhe më pas nga identiteti shqiptar. Krahasuar me shtetet e tjera...

Halil, mos lejo me tu afru shum këta të BDI-së, se mund të largohen...

 Halit Naxhati/ Wupertal Po të pyetem un, Halil Kastratit duhet të dekorohet me Çmimin Nobël për aktivitetin humanitar që po bën. Puna e tij është...

Mohimi i gjuhës, kulturës, historisë dhe figurave kombëtare shqiptare në shërbim të propagandës serbe

Nga Bardhyl Mahmuti/ Referencat që citohen më poshtë janë të mjaftueshme, për t’u bindur se Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Serbisë dhe Akademia...

Çfarë paraqesin partitë politike shqiptare në Maqedoni sipas Kushtetutës…?

Skender Karaçica/ Tashti së voni,po flitet se PDSH me seli në Tetovë dhe jo në Shkup, sikundër edhe partitë tjera shqiptare, nuk është e regjistruar...