Serbia e vogël në Shqipërinë e Madhe

Rexhep Torte Në bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel më 26 gusht 2015 u nënshkruajt Marrëveshja për asocicaionin e Komunave Serbe në Veri të...

JO, JO, Shqiptarët në Maqedoni nuk janë “plehëra”

Prof.Dr.Mehdi HYSENI JO, JO, Shqiptarët në Maqedoni nuk janë “plehëra”, por VLERA si të gjithë shqiptarët ! -Nuk mund të jesh intelektual i mirëfilltë,...

Integrimi dhe identiteti i shqiptarëve në Mal të Zi

Çështja e integrimit është bërë dukuri e përditshme në takimet e ndryshme bilaterale dhe multilaterale në mes përfaqësuesve  politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor...

HAXHI BABA, I TËRI HUNDË E BUZË!

Nga Fadil LUSHI/ Ky “Haxhi Baba” i mëhallës sonë, që është më i moshuar se unë, qysh prej vaktit kur është “pajisur” me titullin haxhi...

Adnan Januzaj s’na ka asnjë borxh!

Arbana Xharra Komentet në rrjete sociale janë arenë gladiatoresh ku shumica brohoret në favor të fituesit ndërsa i dobëti gjuhet me gurë. E në momentin...

Olsi Yazikxhi dëshiron “të kruhet me shqiptarët e Maqedonisë”

Nga Bardhyl Mahmuti/ Në emisionin “Provokacija” të Mustafa Nanos, të datës 26 qershor, personi që në komunikimin publik të deritanishëm ka dalë me tri forma...

Automekaniku dhe autogolat e Xhakës dhe Shaqirit

Shqiponja e futbollistëve zviceranë flet më mirë për Zvicrën se për FIFA-n. 1. A dhanë Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri autogol? Pyetja meriton një përgjigje serioze dhe...

“Kosovarizimi” i Preshevës në shkëmbim me veriun e Kosovës, Bujanoci dhe Medvegja në Serbi?

Kosova me arsye e mbron qëndrimin se shkëmbimi i territoreve është opsion disfatist; por nuk ka arsye që në këto bisedime “finale” me Serbinë...

Faleminderit Hollandë!

Që ta dish ti Hollandë, për tridhjetë vjet rresht, qysh kur isha fëmijë dhe gjersa u bëra meso burrë, mua më edukuan me bindjen...

Nuk të urrej Adnan Januzaj, por mbase edhe të urrej!

Nuk të urrej Adnan Januzaj, por mbase edhe të urrej! Urim SALIHU Të parën herë që t'u dha rasti ,shënove Adnan .E bukur dhe madhështore ta...