Ekskursion turistik në Strugë, Ohër dhe Pogradec, por çka pash në Strugë e Ohër?!

Shkruan Jola Doçi-Dibrani Të festosh është normale,por të organizosh udhëtime është një medalje në vete. Edhe bordi drejtues i “Spitalit Ushtarak Universitar i Traumës nga...

UNË NGA SOT DO JEM TREGLODIT

Sermet Sulejmani/ Tek një popull që ka vuajtur mija vjet, të cilët akoma besojnë se kali i Skënderbeut edhe qeni i Odiseut Argusi kanë fluturuar...

Kur ndërtimi fillon shtrembër nga themelet, më tutje nuk mund të drejtohet pa u...

Qenan Aliu/ Të kuptohemi, paralajmërimi për ngritjen padi penale kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi nga Vmro-Dpmne është frazë boshe dhe tentim për të defokusuar...

Kush është Mike Pompeo, i emëruari i Presidentit Trump për Sekretar Shteti

Nga Frank Shkreli/ Pas disa muaj mosmarrëveshjesh, shpeshëherë edhe publike, me Rex Tillersonin, Sekretarin Amerikan të Shtetit, Presidenti Donald Trump e shkarkoi atë papritmas nga...

PA EUFORI…

Abedin Zymberi Sa më pak eufori aq më shum suksese. Si komb në tërësi gjithmonë kemi qen euforik, dhe kjo na ka dëmtu në të shumtën...

Gishti i Bobanit! – nga Emin Azemi

Shkruan: Emin Azemi Derisa dikush po feston, e dikush po proteston për gjuhën shqipe, në Kumanovë ndodhi skandali i radhës nga ana e Gjykatës së...

Konflikt apo propagandë(!?)

Xhevdet Nasufi Pamë Kuvendin e Maqedonisë dje(14.03.2018) dhe polarizimi i opinionit tani më me plot arsye,duhet të ketë mbërrirë kulmin në lartësit maramendëse. Kjo, edhe...

Gjuha shqipe në Maqedoni, gëzim i gdhendur me gjak!

Liljana Çerra U miratua me ne fund zyrtarisht ligji mbi gjuhen shqipe! Lufta e popujve uzurpues  dhe përçarja e shqiptareve ka krijuar popuj dhe gjuhe...

143 vjet më parë lindi një shqiptar i madh. Më i madhi ndoshta, Faik...

Nga Roland Qafoku 15 marsi është një ditë për tu shënuar. 143 vjet më parë lindi një shqiptar i madh. Noshta më i madhi mes...

Ali Ahmeti bëhet president i Maqedonisë më 2019

Shkruan: Hasan Ganiu Duke patur parasysh politikën në Maqedoni nga fillimet e hershme të pas luftës së 2001, zhvillet e fundit me emërimet si kryetari...