Maqedonia,shteti që të detyron të bëhesh vrasës!

Nga Bekim Adili Unë jam shteti,ky ka qenë stili me të cilin është qeveris ky vend që nga koha kur u fali Tito regjimeve maqedonase,...

Pas zyrtarizimit të shqipes, shqiptarët s’kanë të drejtë të ankohen ndaj maqedonasve

Nga Sulejman Mehazi Pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe shqiptarët tani e tutje jo vetëm që s'kanë të drejtë të ankohen ndaj maqedonasve, por edhe Maqedoninë...

Ligjet nënçmuese e përbuzëse në Parlamentin e Maqedonisë, nëpërkëmbin edhe integritetin e të zgjedhurëve...

Deri kur dinjiteti i të zgjedhurve shqiptarë në Parlamentin e R. Maqedonisë do të përbuzet, miratimi i ligjit për gjuhën që e flasin 20%,...

Apoteoza (hyjnizimi) i ligjit të gjuhëve

Ramazan Bekteshi/ Çudia zgjate tri dite, tri dite krekosje, levdata, glorifikime per sjelljen e ligjit per shqipen ne FYROM apo MK, si te duani. Tri...

Ekskursion turistik në Strugë, Ohër dhe Pogradec, por çka pash në Strugë e Ohër?!

Shkruan Jola Doçi-Dibrani Të festosh është normale,por të organizosh udhëtime është një medalje në vete. Edhe bordi drejtues i “Spitalit Ushtarak Universitar i Traumës nga...

UNË NGA SOT DO JEM TREGLODIT

Sermet Sulejmani/ Tek një popull që ka vuajtur mija vjet, të cilët akoma besojnë se kali i Skënderbeut edhe qeni i Odiseut Argusi kanë fluturuar...

Kur ndërtimi fillon shtrembër nga themelet, më tutje nuk mund të drejtohet pa u...

Qenan Aliu/ Të kuptohemi, paralajmërimi për ngritjen padi penale kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi nga Vmro-Dpmne është frazë boshe dhe tentim për të defokusuar...

Kush është Mike Pompeo, i emëruari i Presidentit Trump për Sekretar Shteti

Nga Frank Shkreli/ Pas disa muaj mosmarrëveshjesh, shpeshëherë edhe publike, me Rex Tillersonin, Sekretarin Amerikan të Shtetit, Presidenti Donald Trump e shkarkoi atë papritmas nga...

PA EUFORI…

Abedin Zymberi Sa më pak eufori aq më shum suksese. Si komb në tërësi gjithmonë kemi qen euforik, dhe kjo na ka dëmtu në të shumtën...

Gishti i Bobanit! – nga Emin Azemi

Shkruan: Emin Azemi Derisa dikush po feston, e dikush po proteston për gjuhën shqipe, në Kumanovë ndodhi skandali i radhës nga ana e Gjykatës së...