Në betejën e Çanakalasë turqit me qëllim futën shqiptarët

Më një vonesë dyvjeçare e lexova një reagim ndaj shkrimit tim "A ishte Çanakalaja varri më i madh i shqiptarëve" të Gjergj Thanasit...

SUBVERSIONI RUS NË GREQI-ALARM PËR BALLKANIN

Nga Shaban Murati Njoftimi i autoriteteve zyrtare greke në 11 korrik se Greqia ka dëbuar dy diplomatë rusë dhe u ka ndaluar hyrjen në vend...

Në kërkim të dimensionit TJETËR në SHBA

Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI Pa komplekse për identitetin tonë, nuk ngurruam që – përmes kësaj jave kulturore – të japim mesazhin se shqiptaria primordiale ruhet pikërisht...

‘Kroacia me gjak të pastër, Franca me afrikanë?! Hajde rrusha, hajde…’

Ca thonë, Kroacia ka skuadër me gjak të pastër kroat, Franca i paska afrikanë, nuk qenka Kombëtare e vërtetë. Hajde rrusha, hajde! Po Franca nuk...

Mos u dashuro në vetveten

Abedin Zymberi -Atëher kur mendon se je më i dituri, mer lexo sa më shum atëher do ta koptosh veten se sa pak din. -Atëher kur...

SS-faktori: “Sela” e “Sazdovski”

Kjo është ajo situatë që si shoqëri duhet ta tejkalojmë, që të mos na ndodhë që të shtohet mosbesimi dhe frustrimi me ngjyrime gjithfarëshe,...

Ramushi kundër myslimanëve, Hashimi i vetmuar, Kadriu i…

Ramushi kundër myslimanëve, Hashimi i vetmuar, Kadriu i dashuruar, Edi Rama si ISIS-i...dhe na duhet një Erdogan që do ta mbronte Anton Çetën. 1. Ramush...

Nga katrahura e vendlindjes, në ballë të demonstratave shqiptaro-amerikane

Ismail Arsllani Aeroplani tejoqeanik gllabëronte mijëra kilometra për të zbritur në Aeroportin e Shkupit, ku do të përfundonte destinacioni i zonjës Zarie Telha, një veprimtare...

Hem patriot, hem renegat, hem tavë Elbasani!

Nga Fadil LUSHI/ Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe për fjalët e mësipërme jep këto shpjegime. PATRIOT m. Ai që do atdheun dhe popullin e vet...

Shteti “i së drejtës” në pikiatë! Rroftë integrimi!

Enver Bytyçi Parashtrimi i parë: Elvis Roshi, një nga eksponentët më në zë të krimit në Shqipëri, ish kryetar socialist i Bashkisë së Kavajës, u...