Kërkesat, shpresat dhe zhgënjimet e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, professor Lugina e Preshevës është e banuar me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug të Serbisë. Ajo qysh në Antikë...

Shpëtim Idrizi dhe PDIU hala në sy të Greqisë

Arben LLALLA Ka reaguar ashpër partia më e madhe opozitare e Greqisë Demokracia e Re-ND, me anë të Jorgos Kumuçakos për bashkëpunimin e Partisë Demokratike...

Haradinaj do të shkarkohet, ja plani i inskenuar?!

Drilon Rrahmani/Bota Sot Koalicioni qeverisës në Kosovë, që nga ardhja në pushtet nuk është se kanë gjetur gjithmonë një gjuhë të përbashkët për çështjet...

Kokrra e djalit që del pastaj kokërr injoranti!

Emin Azemi Dija nuk konsiderohet dije, nëse ajo nuk transmetohet te të tjerët. Kështu është edhe me gazetarinë. Ajo nuk është tamam gazetari, nëse nuk...

Pse Hashim Thaçi dështoi në përballjen e tij me Sali Berishën?

Enver Bytyçi U bënë disa javë që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është vënë përballë opinionit publik shqiptar dhe i vetëm lufton me marrëzi për...

Ndryshimet kushtetuese edhe shqiptarët “maqedonca”!

Medai Shaholli Pardje kryeministri Zaev, u prononcua lidhur me ndryshimet kushtetuese dhe debatin që do të fillojë menjëherë pas referendumit. Ai paralajmëroi se do të ndryshohen nenet...

Referendumi!

Shkruan: Prof. Sabaudin ZHUTA Debate dhe shum dilema ! Unë jam për shoqëri e shtet të integruar në strukturat Euro-Atllantike. -Definitivisht si shqiptarë duam në aleancen ushtarako-politike, në...

A diskriminohen bizneset shqiptare në Maqedoni?

Emin AZEMI Një shtet mund të quhet i sigurt në reforma thelbësore dhe në tërësinë e ndryshimeve cilësore vetëm atëherë kur të gjithë banorët e...

“SHOKU YNË” ME “FIQIR EKSIQ” E PA STANBOLLIN!

Fadil LUSHI/ Shpesh bën vaki që një kryefamiljar kokëkrisur ta kthejë shtëpinë përmbys, bën vaki që kalamajtë në mungesë të prindërve të bëjnë “gjullurdinë”, bën...

Shteti pa popull – si xhamia pa xhemat

Shumë tesera partiake dhe shumë pakë vende pune, shumë diploma dhe shumë rreshta të gjatë përpara Entit për Punësim, shumë shpresa dhe shumë dëshprime,...