Platforma e pambaruar e shqiptarëve të Maqedonisë

E drejta e rajonizimit territorial dhe e decentralizimit të plotë sipas standardeve integruese të BE-së, do të duhej të jenë prioritet i betejës politike të shqiptarëve...

“Blick”-u i Zyrihut vlerëson njëanshëm gjestin e Xhakës dhe Shaqirit me simbolin e shqiponjës

Nga Arif EJUPI/ Blick një e përditshme bulevardeske e Zyrihut me drejtorin e saj sportiv Felix Bingesser, paanalizuar fare-fare zhvillimet e mëhershme në kombëtarën e...

Greqisë jepja gjithë tasin e groshës, prapë do grindet për një lugë që ka...

Nga Arben Llalla Disa ditë më parë Greqia lajmëroi se marrëveshja për t’i dhënë fund mosmarrëveshjeve shumë vjeçare greko-shqiptare që ishte parashikuar të nënshkruhej nga...

Akoma pritet institucionalizimi i Festivalit “KËNGË JEHO” !

Sabaudin Zhuta/ Një jetë përkushtim ruajtjes e ngritjes së vlerave kulturore, shpirtrore e traditës ton të pasur të valles, këngës, riteve, veshjes dhe të gjith...

Gjurmët e tragjedisë çame

Vickers: Gjenocidi kundër çamëve i frymëzuar nga shefi anglez në Greqi. Përdhunimet, vrasjet dhe tortuarat mbi çamët. Ja shkaku i vërtetë i dëbimit të...

Një letër e fshehur 194 vjet sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali...

Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell nesër në versionin print për herë të parë një dokument...

Turizmi i injorantëve të pasur!

Kanë mjaftuar disa të shtëna në ajër në një nga diskot më popullore të Rivierës në bregdet, për të kthyer sot sytë, nga një...

Modeli Majko dhe modeli i Rilindjes

Nga Agron GJEKMARKAJ/ Dita e djeshme konturoi dy modele brenda së njëjtës mazhorancë në raport me Edi Ramën, i cili e demostroi qetësisht absolutizmin e...

Samiti i NATO-s: Lidhni rripat, Trump po vjen!

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në...

Koha për tu zgjuar

Jusuf Jusufi „Biri im, në fund të ditës kur të vijsh në shtëpi dhe të shtrihesh në shtratin tënd, një gjë duhet të jetë e...