Gjurmët e tragjedisë çame

Vickers: Gjenocidi kundër çamëve i frymëzuar nga shefi anglez në Greqi. Përdhunimet, vrasjet dhe tortuarat mbi çamët. Ja shkaku i vërtetë i dëbimit të...

Një letër e fshehur 194 vjet sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali...

Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell nesër në versionin print për herë të parë një dokument...

Turizmi i injorantëve të pasur!

Kanë mjaftuar disa të shtëna në ajër në një nga diskot më popullore të Rivierës në bregdet, për të kthyer sot sytë, nga një...

Modeli Majko dhe modeli i Rilindjes

Nga Agron GJEKMARKAJ/ Dita e djeshme konturoi dy modele brenda së njëjtës mazhorancë në raport me Edi Ramën, i cili e demostroi qetësisht absolutizmin e...

Samiti i NATO-s: Lidhni rripat, Trump po vjen!

NATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në...

Koha për tu zgjuar

Jusuf Jusufi „Biri im, në fund të ditës kur të vijsh në shtëpi dhe të shtrihesh në shtratin tënd, një gjë duhet të jetë e...

Bardhyl Mahmut: Olsi Yazikxhi dhe dylberët e Erdoganit

Bardhyl Mahmuti/ Në dy shkrimet e mia të titulluara “Kush janë teologët dhe historianët shqiptarë në shërbim të propagandës serbe” dhe “Mohimi i gjuhës, kulturës,...

Dardanët e Ilirisë janë të një etniciteti me trojanët, është ai që jepet tek...

Shkruan: Shqipe HOXHA Dardanët e Ilirisë janë të një etniciteti me trojanët, është ai që jepet tek libri romak “Historia e Perandorëve”. Autori romak tregon...

Si NATO mund të shmangë një Luftë të Re të Ftohtë

Më 11-12 korrik, NATO do të mbajë një samit në Bruksel për të diskutuar një rrugë të re strategjike për aleancën. Shumëkush, shpreson për...

Ambicia evropiane e Macronit fillon në Ballkan

Loic Tregoures Këshilli Evropian, arriti një marrëveshje për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë, që parashikohet të nisin në qershorin e vitit...