Kim Mehmeti: Shqiptaria shkon udhës së vetë shkatërrimit?!

Nga: Kim Mehmeti Dashakeqët e shqiptarisë kurrë nuk e kanë pasur më lehtë se sot, sepse planet e tyre për ta dëmtuar shqiptarinë, janë duke...

Argumentet shqiptare karshi maqedonasve

Nga Sulejman Mehazi/ Të nderuar bashkëqytetarë maqedonas, kujdes, me bashkëvendasit shqiptarë, se Ministri i parë i shtetit shqiptar, Mehmet Deralla, lindi në Pollogun e Tetovës; Kujdes,...

Mërgimtari tetovar: Si e gjeta dhe si e lash Tetovën time!

Nga Avni Osmani/ Sinqerisht 3 jave dite ne Mk me miq , shok e familjar jam kenaqur edhe pse kisha 2 vite e gjysem qe...

Shqiptari nga Gostivari letër të hapur kryeministrit Zaev!

Nga Selim Iljazi/ Kryeministër i Republikës së Maqedonisë Veriore z.Zoran Zaev, me lejoni t’ju drejtohem me këtë letër të hapur mbi zërin e arsyes, reagoj...

Shqiptarët nuk kanë ku të kthehen

Pas viteve të 90-ta, shumica e dërmuese e punëtorëve grekë, portugezë, italianë dhe spanjollë janë kthyer nga Franca, Gjermania, Zvicra, Austria, Belgjika në...

Marrëveshja e horrit

Kjo verë e nxehtë që vazhdon të shkrijë çdo lumturi të njerëzve apo të drejtë të tyre, nuk vjen nga ndonjë front afrikan, jo,...

Shqiptarët dhe e vërteta e pushtetit në Maqedoninë V.

Shkëlzen Halimi Që t’i besosh të vërtetës, ajo duhet të ndjehet. E vërteta, thonë, nganjëherë dhemb, sepse është e kundërta e gënjeshtrës. Kurse gënjeshtra, siç...

Paskemi ba fëmijë për botë, mor bir

Shqiptar Oseku -Paskemi ba fëmijë për botë, mor bir. Nuk bahet ky vend. Keta qe e kane kape, nuk shkapen kurre. Ka mbaru, ka marre...

E përbashkëta e Tomor Morinës dhe Gafurr Dugollit

Nga Fejzi Hajdari/ "Mirënjohja për BDI-në dhe mosmirënjohja për mediat"?!! I sapoliruar nga burgu i Shkupit Tomor Morina (ish-luftëtarë i UÇK-së) dhe eprori i FSK-së Gafurr...

Ballkani i ,,trazuar” a po mbaron epoka politike ,,Bardh e Zi”

Nga Shefik Duraku/ Tranzicioni në Ballkanin perendimorë e sidomos në trevat shqipfolëse në fundshekullin XX dhe fillim shekullin XXI është karakterizuar me luftë,masakra,dhunime,egzod,shkatërrime,vuajtje por dhe...