TUD MAĐAREM, TUDOM, TUDOM ZAEVICA MLADA

Sulejman Mehazi/ Shyqyr Zotit që tani e tutje sa më shumë që do kalojnë ditët, javët e muajt aq më shumë do harrohet, ky vjedhësi...

Durrësi dhe PISA

Blerim Latifi Javën që shkoi Shqipëria u godit nga një tërmet fatal, i cili la pas mbi 50 të vdekur, qindra të plagosur, mijëra banesa...

Edukimi medial, e vetmja rrugë për ta mbrojtur shoqërinë nga lajmet e rreme

Nga Muhamet JAHIRI/ Përdorimi i teknologjisë dhe pjesëmarrja masive në mediet e reja dhe në rrjetet sociale sot konsiderohet diçka laike, pa pasur dijen bazike,...

Urat e lidhjes apo muret e ndarjes

Nga Ismail ARSLLANI Në gjeografinë shqiptare të Maqedonisë (së Veriut), por edhe në meridianë më të gjerë, shqiptarët në mënyrë verbale janë për të qenë...

Paradoksi me ‘peshqit e mëdhenj’ në Maqedoni!

Muhamer Pajaziti Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në vitin 2016 mori drejtimin e qeverisë me parullën “Pa drejtësi nuk ka paqe”. Kjo moto për kohë...

Patrioti që babëzia po e lë pa frymë. Kush do i japë oksigjen? Iliri...

Arben Llalla I bëri të gjitha. Mallkoi Europën me “What the fuck!”. Ja futi kokën në m… Arben Ahmetajt, sepse i doli kundër duke mbështetur...

Arianit Xhaferi për bombat e El Cheka-s

Nga Arianit Xhaferi Dëgjova tek bombat e El Cheka një bisedë të Ali Ahmetit me Ermira Mehmetin, ku kjo e fundit nuk pranonte të bëhej...

Milionat e mërgimit, politika dhe eksodi i shqiptarëve

Afrim Reçi E kuptoj dhe e quaj ëndrrën për një perspektivë të mirë diçka të natyrshme dhe legjitime. Të parët tanë në vitet e 70ta...

Pandeli Majko, thinjat që nxjerrin krye në çdo krizë

Kur ndodhin lëkundje të forta tektonike në politikën tonë, disa gjëra shoqërojnë ditët e tensionit dhe konfliktit. Deklarata të forta, presione, akuza, denoncime. Bëhet...

“NANËQIMI”

NGA KALOSH ÇELIKU   Populli Shqiptar, historikisht gjithë jetën ka lindë dhe ka qenë “Nanëqi” e jo Babëqi: Brez pas brezi, e ka shkërdhyer armikun pas...