Bali Romeo

Kimete Berisha Romeo i Nismës po thotë se 'Nuk ia vlen të jemi pjesë e qeverisë në krye me Albin Kurtin'. Ky njeri nuk...

T’i shembim muret mendorë dhe ta bëjmë Shqipërinë!

Xhevdet POZHARI Ne shqiptarët nuk kemi probleme me kufijtë ekzistues aq sa vuajmë nga pasojat e mureve mendore! Mure të larta në të cilat investuan...

Osmani: Gabuam që e larguam Aleancën për Shqiptarët

Shkruan: Hadi Osmani Sonte ne nuk duhet të festojmë fitoren ndaj Siljanovskës, nuk meritojmë as të flemë. Sonte deri në mëngjes duhet të lutemi për...

Modeli norvegjez një mundësi e re për vendet e Ballkanit ?

Modeli Norvegjez do ti mundësoj vendeve të rajonit që të jenë pjesë e tregut të brendshëm të BE-së, i cili realizohet përmes katër lirive...

Popull patriotik po, në dritë me qitë gjë jo!

E kemi ëndërruar shumë Shqipërinë, sa edhe kemi hëngër burg e dajak sa herë e kemi përmendur. Dhe, shyqyr Zotit, tash shkojmë lirshëm, por...

Pastaj hajde thoni se s’janë të mençur këta të BDI-së!?

Nga Sulejman Mehazi/ Kot harxhojmë llafe, fjalosemi, kritikojmë e s'pajtohemi me referendumin në Maqedoni. Se di pse mbytemi e shkrujmë kundër referendumit kur s'na degjon...

SIGURIA E BALLKANIT DHE STRATEGJIA AMERIKANE

Janusz Bugajski Hetizimet dhe vonesat në trajtimin e problemeve në Ballkanin Perëndimor, mund të japin një ndjenjë të rreme sigurie. Pas viteve të paqes dhe...

Zaev, një burrë shteti reformator dhe paqësor, apo vazhdimësi e politikës së vjetër!?

Nga Afrim Fanda/ Një gjë është e sigurt, kurthi i përgaditur nga dy komedianët rus Vovan dhe Leksus (nëse janë thjesht komedianë), nuk kishte për synim...

Pse kurrë s’ka pasur koalicion mes partive shqiptare dhe turke në Maqedoni, kur Erdogan…

Nga Abdulla Mehmeti/ Pse asnjëherë nuk ka pasur koalicion mes partive turke dhe shqiptare në Maqedoninë Veriore, nëse ato mbrojnë interesa të njëjta dhe janë...

Mrekullia shqiptare

Nga Ricardo Hausmann* Pesë vjet më parë, Shqipëria ndodhej në një situatë vërtet ogurzezë. Me Greqinë dhe Italinë në vorbullën e krizës së Euros, remitancat...