Ulqini po rrezikohet, më pak lindje, më shumë vdekje. Ja statistikat?

Shifrat e fundit zyrtare të Entit për statistikë MONSTAT tregojnë se në qytetin e Ulqinit në gjashtë muajtë të parë të vitit të fundit...

Komuna e Ulqinit ndalon aktivitetin e Kishës ortodokse serbe në Kalanë e Ulqinit?

Para disa ditëve Kisha ortodokse serbe kishte njoftuar për  ditën e enjte, me 27.9.2018, një aktivitet të sajin në Kalanë e Ulqinit. Ky njoftim...

PVD vendosi që të merr pjesë në zgjedhjet për përbërjen e Këshillit Kombëtar Shqiptar

Partia për Veprim Demokratik përmes një deklarate për media ka njoftuar se do të marrin pjesë në gjedhjet pë këshillat nacionale më 4 nëntor. DEKLARATË...

Bursa për studentët e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës nga Universiteti Ballkanik në Shkup

Universiteti Ndërkombëtar Ballkanik, për studentët e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës, ofron bursa të plota. Gjatë takimit me drejtorin e shkollës së mesme më Bujanoc, Zejni...

Zjarrfikësit nuk reagojnë në fshatrat Shqiptare të komunës së Bujanocit (FOTO)

Zjarrfikësit  nuk u lodhën fare të lodhen për të reaguar në fshatin Nesalcë, pasi banorët kishin telefonuar qendërën e thirrjeve të zjarrfiksëve në Serbi,...

Ndodh edhe kjo, presidenti i BE-së ka dyshime për raportet e Thaçit me Kolindën...

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka bërë një gjest të çuditshëm në takimin me presidentin Thaçi. Diçka e pazakontë ka ndodhur dje gjatë një...

Kina hyn në Ballkan – po a përbën rrezik?

Investimet kineze në vendet e Ballkanit Perëndimor po rriten nga viti në vit. Kritikët flasin për rrezikun e ndikimit politik të Pekinit. Por askush...

Daçiç provokon Kosovën sërish: Shumë vende të penduara që e njohën Kosovën

Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka deklaruar në Nju-Jork se është shumë i interesuar që në kuadër të punimeve të sesionit...

Shuhen 4 paralele shqipe në shkollën e mesme në Bujanoc

Në shkollën e mesme “Sezai Surroi” në Bujanoc për vitin shkollorë 2018/2019  vijojnë mësimin në gjuhën shqipe 960 nxënës dhe janë të  punësuar 148...

Edita Tahiri lëshon “bombën”: Ideja e Thaçit për “korrigjimin” e kufijve, ide serbe!

Ish-shefja e Ekipit të Kosovës në dialog me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se Veriu dhe Lugina e Preshevës s’mund të shkëmbehen. Ka argumentuar...