Haradinaj: Shkëmbimi i kufijve, projekt serb i miratuar nga Thaçi e Rama

Për kryeministrin në detyrë, Ramush Haradinaj shkëmbimi i kufijve të Kosovës është projekt serb i miratuar nga presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri i Shqipërisë,...

Drejtori për Europen Qendrore dhe Jugore në DASH: Mbështesim fort procesin e anëtarësimit të...

Drejtori për Europen Qendrore dhe Jugore në DASH David Kostelancik duke folur në një forum në Beograd të Serbisë deklaroi se Shqipëria dhe Maqedonia...

Mos lejoni që Ballkani të riballkanizohet, alarmon zyrtari i lartë evropian

Komisioneri europian për Emigracionin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopoulos ka paralajmëruar liderët e Bashkimit Europian në lidhje me Ballkanin. Ai u shpreh se...

Shqiptarët e Medvegjës i bëjnë thirrje Qeverisë së re që të zbatojë reciprocitet në...

Ngjitur me Kosovën, në pjesën verilindore të saj shtrihet Medvegja, një nga tri komunat e banuara me shqiptar në jug të Serbisë. Dikur në këtë...

Dodik: Nje shtet i ri mund te krijohet ne Ballkan

Çështja e ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor është një temë e nxehte nga e cila kanë dalë edhe pretendime nga shtetet të cilat...

Vendoset busti i heroit mbarëkombëtar Gjergj Kastriotit-Skenderbeut, në Triesh

Më 15 tetor 2019, pranë Shkollës fillore “Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, në Triesh, u vendos dhe u bë përurimi i bustit të heroit mbarëkombëtar Gjergj Kastriotit-Skenderbeut....

Salihu shprehu shqetësimin për Medvegjën në takimin me kreun e OSBE-së për pakicat në...

Këshilltari komunal i Medvegjës dhe drejtori i forumit AFEDS, Muharrem Salihu po zhvillon një vizitë në Hagë, ku ka takuar krerët e lartë të...

Kurti priti në takim përfaqësuesit e APN-së nga Presheva dhe Bujanoci

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër, në zgjedhjet që u mbajtën me 6 tetor, u takua me përfaqësuesit e Luginës dhe mori...

Palmer anulon pjesëmarrjen në Forumin e Sigurisë në Beograd, e çon zëvendësin

I dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit Amerikan për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka anuluar pjesëmarrjen në Forumin e Sigurisë në Beograd (BSF),...

Eurodeputetja me origjinë shqiptare kërkon negociatat për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Eurodeputetja e Suedisë, Arba Kokalari, e cila është me origjinë shqiptare, ka kërkuar nga shteti i saj që të ndikojë që shtetet e tjera...