Ligji serb lë pa dokumente personale qytetarët e Preshevës që jetojnë në Kosovë

Ligji për qëndrim të përhershëm dhe të përkohshëm në Serbi, i miratuar në vitin 2011, po ua pamundëson qytetarëve të Luginës së Preshevës që...

Bashkëshortja e Millosheviqit: Ju rrëfej çka ka hequr burri im me shqiptarët

Ish – bashkëpunëtori i afërt i Sllobodan Millosheviqit, Momir Bullatoviq, në një bisedë për “kurir” të Beogradit ka treguar ato që ai i ka...

Arrestime në dasmë, goditet banda mes tyre shqiptarë

Pjesëmarrja në dasmën e mikut të tij hajdut i ka kushtuar shtrenjte një shqiptari...Policia italiane në Milano ka arrestuar 46-vjeçarin italian Dante Di Lalla,...

Çmenden mediat serbe: Amerikanët e shqiptarët po bëhen gati për të sulmuar …

Mediat serbe vazhdojnë të spekulojnë dhe të plasojnë plane e teori konspirative në lidhje me Kosovën. Artikulli i fundit, i publikuar nga një gazetë serbe,...

Ballkani në duart e shqiptarëve, me pak mençuri ata mund të bëhen faktori i...

Ish presidenti amerikan dhe miku më i mirë i shqiptarëve Bill Clinton ka deklaruar se shqiptarët duhet të tregohen objektiv dhe të arsyeshëm. Ata duhet...

Pagat e ulta në rivierën e Ulqinit i largon të rinjtë vendas për tu...

Qeveria e Malit të Zi kohë më pare kishte vendosur që toka shtetrore dhe objektet në pronësi të Rivierës së Ulqinit ti jap mi...

Nesër në zgjedhjet në Hungari konkurron edhe partia ‘Qeni me dy bishta’

Partia satirike e Hungarisë ‘Qeni me dy bishta’ do të debutojë në zgjedhjet e së dielës në Hungari. Çfarë kanë të përbashkët një pulë, një...

Ushtria greke godet avionin turk, çfarë po ndodhë?

Ministria greke e Mbrojtjes ka bërë me dije se për herë të parë, forcat ushtarake të saj kanë ndërhyrë për të penguar fluturimin mbi...

Daçiq provokon: Maqedonia është Serbi, por gabuan, Ministria e Jashtme në Shkup nuk reagon/VIDEO

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq në një emision të dy netëve më parë “Upitnik” në servisin publik serb tregoi një hartë historike ku...

Me Lëvizjen në qeveri, faktorizimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës është i pashmangshëm!

Intervistë ekskluzive me Rexhep Selimin, ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës, aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje dhe deputet në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Presheva.com: Sa...