Në ditëlindjen e Shoqatës “Çamëria” do të ngrihemi më të fortë se kurrë

Nga Shpëtim Idrizi Ka kaluar mbi një çerek shekulli që kur u themelua e dyta organizatë pluraliste (fill pas Partisë Demoktratike). Ajo ishte Shoqëria Politike Atdhetare “Çamëria”. Sot,...

Fisi i Kuçit u shprish në tri kombe e në tri fe

Gani Mehmetaj/ Kelmendasit, spartanët e shqiptarisë nga terrori turk u bën myslimanë, nga presioni boshnjakë e serbë nisën të shkombëtarizohen. Sot janë objekt i tregtisë...

Saakashvili: “Njeriu pa shtet!”

Beqir Sina Mikheil Saakashvili, ish-presidenti i Gjeorgjisë, i ashtuquajturi si “njeriu i amerikanëve”, avokati që u diplomua në SHBA, dhe u gjoja u “dërgua” nga...

Hoyt Yee dha dorëheqje nga Departamenti i Shtetit, vjen ambasador në Ballkan

Brian Hoyt Yee ka dhënë dorëheqje nga pozita e ndihmësit të zëvendësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euro-Azi. Kështu kanë bërë të...

Ja cila parti mund të jetë befasia e zgjedhjeve lokale të Ulqinit!?

Edhe pse e formuar së voni pas ndarjes nga SDP e Ranko Krivokapiqit, Socialedemokratet e Mali të Zi të kryesuar nga Ivan Brajoviq i...

Preshevë, ja nga sa këshilltarë fituan partitë politike, kryeson APN

Më shumë se dy javë kanë kaluar që nga zgjedhjet e parakohëshme lokale në Komunën e Preshevës Në mungesë të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve...

Më se 300 fëmijë bullgarë hapën Presidencën Bullgare

Vetëm disa ditë para startit zyrtar të Presidencës Bullgare të Këshillit të BE-së, Pallati Kombëtar i Kulturës në Sofje u bë mikpritës i një...

Bombë në hekurudhën Beograd – Tivar, ndalohet komunikacioni

Për shkak të një granate dore të vendosur në hekurudhën Beograd-Tivar pranë Prijepoljes, komunikacioni në këtë pjesë të linjës hekurudhore u ndalua këtë pasdite,...

Diplomati “buldozer” amerikan Yee – ambasador i SHBA-ve në Sarajevë dhe jo në Shkup

Diplomati amerikan, Hojt Brajan Ji do të emërohet ambasador i ri i SHBA-së në BeH dhe jo në Maqedoni, siç është paralajmëruar paraprakisht prej...

Daçiq vazhdon të jetojë në ëndrrën se Kosova nuk është e pavarur

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq po vazhdon të ëndërrojë se Kosova nuk është shtet i pavarur. Duke folur për dhjetvjetorin e pavarësisë së Kosovës,...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!