Turbulencat politike në Slloveni dhe roli i Kroacisë

Dorëheqja e kryeministrit të Sllovenisë Miro Cerar ka shkaktuar ndryshime të mëdha në Slloveni, ndonëse në aspektin teknik nuk do të sjellë ndryshime të...

Greqi, protestë nga familjet me shumë fëmijë

Sipas projektligjit të ardhur në muajin janar në Kuvendin e Greqisë, ndihmat financiare për familjet me tre dhe më shumë fëmijë do të ndërpriten...

Kosovari rrëfen tmerrin derisa kaloi nëpër Serbi: Një Range Rover na ndoqi për 3...

Rrëfimi i një mërgimtari për përjetimin e tij të frikshëm derisa po kalonte nëpër Serbi për të shkuar në Zvicër. Gjatë rrugëtimit, disa kosovarë ishin...

Shqiptari nga Ulqini vritet në Ekuador, ja emri i tij

Shtetasi i Malit të Zi Fadil Kaçaniq (64) dhe bashkëshortja e tij Fatima (63) janë vrarë në Ekuador, shkruan Portali RTCG. Portali “Eltelegrafo” shkruan se...

Preshevarja që u nderua nga presidenti amerikan Trump (VIDEO)

Redaktorja e RTK-së, Ramize Murtezi-Shala nderohet nga presidenti amerikan për punën në mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Eshte ky një lajm i mirë...

19 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kosovë – Serbi në Paris

Sot bëhen 19 vjet që nga nënshkrimi i Marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë në Paris Delegacioni kosovar dhe ai serb kishin nënshkruar më 18...

Analistët nga Ballkani e shohin debatin për Ushtrinë e Kosovës pjesë e “konfliktit” SHBA...

Hapja e temës së ushtrisë së Kosovës ka kthyer sërish debatin tek përcaktimi Lindje apo Perëndim. Rusia ka reaguar ashpër ndaj deklarimeve të Washingtonit...

Skenari rus për ta ndezur flakën në Maqedoni  

Polarizimet mes perëndimit dhe lindjes janë duke reflektuar edhe në proceset politike në rajonin e Ballkanit, njofton agjencia e lajmeve INA. Në Maqedoni dhe gjithandej...

E dhimbshme: Si i dëbuan shqiptarët e Medvegjës (Video)

I ftuar këtë javë në emisionin “Përrallë me Tupan”, ishte themeluesi i organizatës kulturore artistike “Shqiponjat e Medvegjes”, Selman Rexhepi. Bashkë me Rexhepin ishin...

28 vjeçari Artan Fetahu nga Tërnoci ka nevojë për ndihmën tonë

Thirrje për ndihmë, për 28 vjeçarin! Artan Fetahu nga Ternoci i madhë ka nevojë për ndihmën tonë. Emri prindit Lulzim Fetahu Nr. i telefonit për kontakt...