Përse u përhap kaq shumë koronavirusi?

Shkencëtarët kinezë kanë dalë në përfundimin se frymëmarrja dhe të folurit mund të jenë mënyrat me të cilat përhapet më shpejt koronavirusi. Sipas tyre, të...

Shpërthimi i rasteve të reja/ Epidemiologu: Vazhdim i valës së parë, mbajtja e maskës...

Epidemiologu Artan Simaku i ftuar në emisionin ABC-ja e Mëngjesit me gazetarët Enkel Demi dhe Sibora Bitri, e cilësoi shpërthimin e rasteve me Covid-19...

ILAÇI QË TRAJTON PACIENTËT ME CORONAVIRUS

Dy ilaçe që po konsiderohen shpëtimtare për të trajtuar pacientët me Covid-19, remdesivir dhe tocilizumab, po jepen me sasi të limituar por ato po...

Si ta dalloni Koronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë...

Nuk është e thjeshtë të bëhet dallimi, por ekzistojnë shenja të caktuara Nëse coronavirusi është shkaktar i problemeve gastrointestinale, më së shpeshti shfaqet edhe temperatura...

Të mirat që sjell për organizmin mjalta me arra

E mbani mend herën e fundit kur keni ngrënë mjaltë dhe arra? Me siguri do të ketë qenë në shtëpinë e gjyshes, pasi ky...

Zvogëlojnë fryrjen, përshpejtojnë metabolizmin: Këto çaje janë shpëtim për personat që kanë probleme me...

Zvogëlojnë fryrjen, përshpejtojnë metabolizmin: Këto çaje janë shpëtim për personat që kanë probleme me stomakun! Gjithnjë e më shumë njerëz po vuajnë nga problemet me...

Kafeja zvogëlon rrezikun e tumoreve te disa organe

Pirja e kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e tumorit në aparatin tretës dhe mëlçinë, sipas studimit të botuar në revistën shkencore ”Food Research International”...

Ja çfarë i shkaktoi gjuhës së këtij personi konsumi i pijeve energjike

Një mësues që konsumoi të paktën gjashtë pije energjike në ditë ka ndarë një imazh tronditës të gjuhës së tij. Dan Royals ka postuar foton...

Përse çdo ditë duhet të zgjoheni shumë herët në mëngjes

Siç edhe kishte thënë Benjamin Franklin, fjetja dhe zgjimi herët e bëjnë një njeri të shëndetshëm, të pasur e të mençur. Por, përveç nëse flini...

Dhimbje të forta shpine? Atsyet se nga se mund të vuani

Dhimbje të forta shpine? Atsyet se nga se mund të vuani Artroza mund të komplikohet lehtësisht me një tjetër situatë sëmundjeje lidhur kjo me...