Zbulohen ushqimet e jetëgjatësisë

Së fundmi, kur bëhet fjalë për shëndetin dhe ushqyerjen e shëndetshme, ndërgjegjësimi ashtu si edhe njohuritë e njerëzve janë rritur shumë herë më shumë...

Bëni seks dhe shëroni këto sëmundje

Ndoshta shpesh keni dëgjuar për dobitë që trupi ynë ka nga marrëdhënia seksuale, por a e dini se mund të shëroni disa sëmundje duke...

“Gripi australian” merr jetë njerëzish

Ekspertët e shëndetit u bëjnë thirrje njerëzve të bëjnë vaksinat kundër gripit pas lajmit se “gripi australian” ka marrë jetë njerzish në Irlandë. Dimri...

Paracetamolët në Shqipëri kanë virus vdekjeprurës? Urdhri i Farmacistëve: Ja e vërteta

Mijëra përdorues në “Facebook” përhapën gjatë 24 orëve të fundit panik në lidhje me parcetamolin P/500, duke u shprehur se përmban virus vdekjeprurës. “Kini kujdes...

Çfarë dini për proteinat? Kjo është historia e tyre

Proteinat përbëhen nga kombinimet e amino acideve në lidhje peptide që përmbajnë karbon, hidrogjen, oksigjen, nitrogjen dhe sulfur. Proteinat janë një ndër klasët e bio-macomolekules...

Përse na rrjedhin vazhdimisht hundët, ndërsa nuk jemi të ftohur?

Posaçërisht të prirë ndaj këtij fenomeni janë personat të cilët vuajnë nga astma apo ekzema, ndërkaq individëve në ditë u “rrjedhin” hundët edhe midis...

Çfarë ndodh me ju derisa jeni nën anestezion dhe përse nuk bën të hani...

Puna e anesteziologut është shumë e rëndë dhe bart me vete përgjegjësi të madhe dhe patjetër duhet të fshijë vetëdijen tuaj, të eliminojë dhembjen...

Orizi i purpurt ndihmon shëndetin e zemrës

Orizi i purpurt është një nga më shumë se 40,000 lloje orizesh. Është rritur kryesisht në Azi dhe ka një ngjyrë të thellë të zezë...

5 kategoritë e njerëzve që nuk duhet të hanë hudhra. Ja arsyet

Përgjatë viteve, njerëzit i kanë përdorur hudhrat si ilaç për të parandaluar apo trajtuar sëmundje të ndryshme. Mirëpo, nëse nuk e keni ditur, janë pesë...

E padëgjuar! Ky lloj gripi shërohet vetëm me seks

Një lloj gripi i quajtur Aussies mund të shërohet vetëm duke pasur marrëdhënie seksuale. Kështu, thonë disa ekspertë të Univiersitetit ‘Wilkes’ në Pensilvani, të...