Cfarë tregojnë thonjtë e këmbës për shëndetin tonë? Mos i nënvlerësoni

Janë aq të nënvlerësuara sa thuajse harrohen. Thonjtë e këmbës lihen pas dore dhe vuajnë në heshtje sepse as të ashtuquajturit ekspertë nuk dinë...

Gjashtë mënyra natyrale si të qetësoni dhimbjen dhe enjtjen e mishrave të dhëmbëve

A keni përjetuar ndonjëherë dhimbjen dhe sikletin e daljes së dhëmbëve të pjekurisë? Luhatja e hormoneve, skuqja dhe fryrja e mishrave të dhëmbëve, enjtja...

Shënohet Dita Botërore e Shëndetit

Ministria e Shëndetësisë, me mbështetjen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sot shënon Ditën Botërore të Shëndetit me temë “Mbulimi shëndetësor i përgjithshëm: për të...

Sporti i cili ju shton jetën

Shkencëtarët thonë se menjëherë pas një puthjeje partnerët i transferojnë njëri-tjetrit, 80 milion baktere. Sipas tyre ju mund ta ndryshoni nivelin e baktereve në gojën...

5 këshilla për mbrojtjen dhe kujdesin ndaj duarve…

Duart janë një nga pjesët e trupit që më shumti meritojnë kujdesin dhe vëmendjen tonë. Andaj kp ju sjell disa këshilla si të kujdeseni më...

Rënia e Flokëve, e parandaloni me këtë mënyrë natyrale

Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve, sidomos me afrimin e stinës së pranverës. Megjithëse shumë studime janë bërë ende nuk ka...

Shtatë arsye për shëtitje në mot të ftohtë

Shpesh dëgjojmë se i ftohti është i mirë për shëndetin tonë. Shëtitja gjatë ditëve të ftohta sjell një sërë përfitimesh për shëndetin tonë. Në vjeshtë dhe...

‘Selfiet’ janë të dëmshme për shëndetin: Simptomat që tregojnë se jeni të varur nga...

A jeni të fiksuar pas selfieve? Epo, sipas shkencës, ju mund të jeni duke vuajtur nga ‘selfitisi’ – kompleks psikologjik që seriozisht ndikon në shëndetin...

Të lindurit në mes të viteve 1980-1990, gjenerata më mbipeshë deri më tani

Personat që kanë arritur adoleshencën rreth vitit 2000, pritet të jenë gjenerata më mbipeshë që kur ka filluar regjistrimi i tyre. Një gjë e tillë...

Bukë të zezë apo të bardhë, cilën duhet të hamë? Ja përgjigja

Ekspertët me anë të këtij artikullin na këshillojnë se cila bukë duhet të jetë pjese tryezës tonë, e bardha apo e zeza. Ja këshillat e...