Ngrënia e vezëve për mëngjes, çelësi kryesor për humbje të shpejtë të peshës

Shpeshherë njerëzit iu nënshtrohen dietave rigoroze për të humbur peshë, megjithatë këtë qëllim mund ta arrijnë thjesht duke konsumuar vezë për mëngjes sepse ju...

Konsumimi i alkoolit rrit rrezikun nga kanceri, thonë shkencëtarët

Konsumimi i alkoolit rrit rrezikun nga kanceri duke dëmtuar ADN-në, kanë zbuluar shkencëtarët për herë të parë, dhe për këtë ekspertët shëndetësorë bëjnë thirrje...

Sa paracetamola bën t’i pini në ditë: Tejkalimi i kësaj doze mund të jetë...

Paracetamoli për shumicën është ndihma e parë kur ndiejnë dhembje, mirëpo assesi nuk bën të pini më shumë se kjo dozë! Paracetamoli dhe ibuprofeni më...

Çfarë i ndodh trupit nëse ndalojmë ngrënien e bukës dhe makaronave

Minimizimi i karbohidrateve vazhdon të jetë i fortë, sidomos në disa lloje dietash. Por kur vendosim të heqim nga pjata tërë kategoritë e lëndëve...

Orizi i purpurt ndihmon shëndetin e zemrës

Orizi i purpurt është një nga më shumë se 40,000 lloje orizesh. Është rritur kryesisht në Azi dhe ka një ngjyrë të thellë të zezë...

Gjethja që “lufton” gripin dhe problemet me veshkat

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera. Më poshtë do të lexoni vlerat e pasura të gjetheve të...

“Gripi australian” merr jetë njerëzish

Ekspertët e shëndetit u bëjnë thirrje njerëzve të bëjnë vaksinat kundër gripit pas lajmit se “gripi australian” ka marrë jetë njerzish në Irlandë. Dimri...

Çfarë dini për proteinat? Kjo është historia e tyre

Proteinat përbëhen nga kombinimet e amino acideve në lidhje peptide që përmbajnë karbon, hidrogjen, oksigjen, nitrogjen dhe sulfur. Proteinat janë një ndër klasët e bio-macomolekules...

Çfarë ndodh me organizmin pasi të ndalësh pirjen e duhanit?

Nëse jeni duhanpirës, ​​jeni në rrezik të merrni kancer, sulm në zemër, goditje në tru. Megjithatë, jo gjithçka është humbur ende nëse ndaloni pirjen e...

Bëni seks dhe shëroni këto sëmundje

Ndoshta shpesh keni dëgjuar për dobitë që trupi ynë ka nga marrëdhënia seksuale, por a e dini se mund të shëroni disa sëmundje duke...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!