Përse na rrjedhin vazhdimisht hundët, ndërsa nuk jemi të ftohur?

Posaçërisht të prirë ndaj këtij fenomeni janë personat të cilët vuajnë nga astma apo ekzema, ndërkaq individëve në ditë u “rrjedhin” hundët edhe midis...

7 rastet kur çdo grua duhet të shqetësohet rreth sekrecioneve vaginale

Sekrecionet vaginale janë krejtësisht normale për gratë. Të gjitha gratë në moshën riprodhuese, që janë edhe në gjendje të mirë shëndetësore, kanë sekrecione vaginale,...

Këshilla mjekësore: Një çaj në vend të kafes së mëngjesit

Këshillohet të pihet 1 filxhan çaj xhinxheri, 30 minuta para mëngjesit, dhe një filxhan 30 minuta pas darke. Nëse niveli i yndyrnave në gjak...

Dimri acaron lëkurën tuaj, ja si ta ushqeni atë!

1 – Maska fytyre Moti i ftohtë dhe nivelet e ulëta të lagështisë rezultojnë në ajër të thatë, i cili pastaj vjedh lagështinë duke e...

Vuani nga hemorroidet – ja si t’i kuroni ato!

Hemorroidet jane zgjerime te vazave te gjakut qe ndodhen ne kanalin anal. Trajtimi medikamentoz i hemorroideve ka për qellim të lehtësojë simptomat, por të rëndësishme...

Temperaturat janë të ulëta? Ja ushqimet me shumë kalori, që duhet të konsumoni

Duke qenë se jemi në stinën e dimrit dhe temperaturat janë të ulëta, ne kemi nevojë të marrim më tepër kalori me ushqimet që...

Ngrënia e vezëve për mëngjes, çelësi kryesor për humbje të shpejtë të peshës

Shpeshherë njerëzit iu nënshtrohen dietave rigoroze për të humbur peshë, megjithatë këtë qëllim mund ta arrijnë thjesht duke konsumuar vezë për mëngjes sepse ju...

Konsumimi i alkoolit rrit rrezikun nga kanceri, thonë shkencëtarët

Konsumimi i alkoolit rrit rrezikun nga kanceri duke dëmtuar ADN-në, kanë zbuluar shkencëtarët për herë të parë, dhe për këtë ekspertët shëndetësorë bëjnë thirrje...

Sa paracetamola bën t’i pini në ditë: Tejkalimi i kësaj doze mund të jetë...

Paracetamoli për shumicën është ndihma e parë kur ndiejnë dhembje, mirëpo assesi nuk bën të pini më shumë se kjo dozë! Paracetamoli dhe ibuprofeni më...

Çfarë i ndodh trupit nëse ndalojmë ngrënien e bukës dhe makaronave

Minimizimi i karbohidrateve vazhdon të jetë i fortë, sidomos në disa lloje dietash. Por kur vendosim të heqim nga pjata tërë kategoritë e lëndëve...