Gjatë gjithë shekullit XX, loja e shahut shërbeu si një pikë referimi për studiuesit...

Në vitin 1997, programi i IBM-së, “Deep Blue” arriti të mundte kampionin më të mirë të botës shah, Garry Kasparov, duke kryer kështu fitoren...

Çka janë çelësat e internetit dhe pse ndodhen në duart e 14 njerëzve?

Jo, nuk është një teori konfuzioni, edhe pse duket kështu: interneti mbrohet me shtatë çelësa dhe ato janë në duart e 14 njerëzve që...

“Përshëndetje Tesla. Unë jam Renault Symbioz. Shihemi për pak kohë!”

Në disa mësime në shkollat e biznesit, është “predikuar” gjithmonë se eksperienca shpesh është më e rëndësishme se sa paratë. Tesla është një nga...

Mercedes G-Class 2018 i ri që do të zbulohet më 15 janar

Mercedes ka publikuar një video paralajmëruese të lansimit të G-Class 2018 të ri dhe ka konfirmuar zbulimin e tij më 15 janar në panairin...

Cilët telefona të mençur mund t’i presim në vitin 2018?

Nuk mund të thuhet sigurt se kur modelet e telefonave të mençur do të dalin në shitje për vitin 2018, duke pasur parasysh se...

Kujdes çfarë publikoni në Facebook, aplikacioni nis filtrimin e postimeve

ë enjten Facebook nisi aplikimin e disa ndryshimeve në mënyrën sesi filtrohen postimet dhe videot në News Feed. Shefi ekzekutiv Zuckerberg tha se një...

Çdo gjë çfarë e bën S-Class-in e ri madhështor në një video 5 minuta...

Mercedes-Benz dëshiron që njerëzit ta dinë se S-Class është një hap përpara veturave tjera konkurruese të këtij lloji. Mercedes ka shpërndarë një video 5 minuta...

Procesorët Intel kanë një problem kritik sigurie, riparimi ul performancën e kompjuterave

Një problem sigurie në procesorët Intel detyroi zhvilluesit të ridizajnonin kernelët e Linux dhe Windows. Në dy muajt e fundit ata përditësuan kernelët për...

Teknologjia po na ndryshon jetën, del në treg pajisja me kamera që do të...

E kishit menduar se Facebook mund t’ju “përgjojë” në shtëpitë apo vendet ku jetoni? Në fakt teknologjia është duke përparuar dhe së shpejti do...

Si ta dini nëse duhet ndërruar baterinë e iPhonet

Apple planifikon në fillim të vitit 2018 të përditësojë softuerin e iPhone me veçori të reja, të cilat do t’ju njoftojnë nëse bateria juaj...