KE do të ofrojë 1 miliard euro për zhvillimin e superkompjuterëve

Komisioni Evropian (KE) sot njoftoi se do të investojë 1 miliard euro në zhvillimin e kompjuterëve me performancë të lartë deri në vitin 2020,...

Inteligjenca artificiale lexon mendimet

Teknologjitë e inteligjencës artificiale bëhen gjithnjë e më të sofistikuara e tashmë mund të lexojnë dhe mendjen e njeriut. Një grup shkencëtarësh japonezë ka zhvilluar...

Qeni-robot që shpërfilli shefin e Sony-t para publikut

Një qen-robot i krijuar nga Sony shpërfilli komandat e shefit ekzekutiv të firmës para publikut. Roboti që kushton 1 750 dollarë dhe që quhet Aibo...

Motorët elektrikë godasin segmentin më të shitur të veturave në SHBA

Kompani Workhorse prezantoi në Las Vegas pick-up W15 me elektromotor. Modeli më i shitur në SHBA është Ford pick-up F-150, dhe në këtë treg të...

Kështu prodhohet një Mercedes-Benz (VIDEO)

Mercedes-Benz është mjaft veturë e pëlqyre në tregun e automjeteve. Benzi njihet për veturat, luksoze që kanë me të vërtetë komoditet si dhe për...

‘Samsung ju bën të flisni me frigoriferin’ (Video)

“Samsung” po përpiqet që të gjejë sa më shumë opsione për produktet e tij, kësaj radhe është marr me frigoriferin. Gjiganti teknologjik njoftoi se version...

Dell prezanton laptopin e ri me chip hibrid

Dell zbuloi një laptop të konvertueshme 360 shkallë në CES. Ka një chip hibrid Intel AMD. “XPS15” nga Dell ështe një nga laptopët e parë...

Krijohet disku USB më i vogël në botë me kapacitet 1TB

Çdo vit në CES, krahas inovacioneve në televizorë dhe laptopë, kompanitë tregojnë risitë e tyre edhe në produktet e memories. Këtë vit, SanDisk prezantoi...

Mazda CX-8 nuk vjen në Evropë

Mazda do të ofrojë së shpejti modelin e saj më të ri crossover/SUV me tri radhë ulësesh për blerësit në Australi. Mazda CX-8 debutoi në...

Televizori 65-inç me rrokullisje i LG ngjan me një gazetë gjigande (Video)

CES është padyshim një prej panaireve më ekstravagante të teknologjive të reja në zhvillim dhe linja e televizorëve OLED të LG ka ekstravagancën e...