Pse në Angli i ngasin veturat në krahun e djathtë?

Në Angli, Australi, Japoni dhe disa vende në Afrikës jugore, veturat drejtohen në krahun e majtë, me timonin e vendosur në të djathtë:duke qenë...

Asus Zenfone 5 arrin në MWC 2018

Asus do të prezantojë modelin e tij më të ri Zenfone 5 më 27 shkurt, gjatë konferencës së panairit MWC 2018, në Barcelonë. Seria e...

Google Flights tani mund të parashikojë nëse fluturimi juaj do të vonohet

Mbledhja e madhe e të dhënave nga Google ndihmon industrinë e udhëtimit me aplikacione si Google Hotel e Google Flights. Google është duke prezantuar disa...

Prezantohet furgoni pa shofer

Teknologjia po bën hapa të mëdhenjë dhe çdo ditë ballafaqohemi me zgjidhje inovative që përmirësojnë jetën tonë. E reja më e fundit në fakt është...

Karriga për njerëzit me aftësi të kufizuar që lundron mbi ujë

Të gjithë kemi brenda vetes shpirt aventurieri... HexHog është një karrige me rrota e cila i lejon njerëzit me aftësi të kufizuar të lundojnë mbi...

KY MUND TË JETË MATERIALI MË I FORTË DHE MË I LEHTË I TOKËS

Për vite, studiuesit e dinë se karboni, kur redaktohet në një farë mënyre, mund të jetë shumë i fortë, siç është grafeni. Grafeni, materiali më...

Përdorin mbetjet nukleare për krijimin e valutave të sigurta digjitale (FOTO)

Zhvilluesit e valutave digjitale Zcash përdorën mbeturina radioaktive nga një central bërthamor sovjetik në Çernobil të Ukrainës për të krijuar një sistem të sigurt...

Samsung paralajmëron telefonin e parë të palosshëm

Kompania jugkoreane ka paralajmëruar se gjatë këtij viti do të sjellë telefonin e parë të palosshëm OLED. Pajisja aktualisht njihet me emrin Galaxy X, ndërkohë...

Pse të paguajmë për Office dhe Photoshop, kur mund t’i kemi falas?

Përderisa studentët dhe punëtorët e fushave të ndryshme janë mëse të varur nga përdorimi i këtyre platformave softuerike për të edituar tekste dhe imazhe,...

Vazhdon rënia e Bitcoinit – kjo është vlera që ka rënë brenda 24 orëve

Vlera e Bitcoin ka rënë me më shumë se 11% gjatë 24 orëve të fundit. Valuta digjitale ka rënë nën 10,000 dollarë, për herë...