Shkenca: Smartfonët po ndryshojnë skeletin e njeriut

Njerëzit shpenzojnë shumë kohë duke qëndruar në smartfonë dhe tableta, janë duke zhvilluar ‘zgjatime’ të kockave në pjesën e prapme të kokës, thonë shkencëtarët. I...

Videot deepfake mund të ‘nxisnin’ trazira të dhunshme shoqërore

Mark Zuckerberg ka zbuluar një truk digjital i cili mund të bëjë që çdokush të thotë gjithçka. “Deepfake” (video të dubluara) është një teknikë që...

Vietnami prodhon makina/ Zhvillimi i shpejtë ekonomik e fut në tregun botëror (Video)

Makina e parë e prodhuar në Vietnam “VinFas” do te dale ne treg ne 17 qershor, një zhvillim ky i konsideruar si dëshmi e...

Del në shitje vetura e njohur e James Bond

Aston Martin DB5 klasik, me të gjitha veglat e përdorura në filmin “Goldfinger”, do të ofrohet për shitje në një ankand më 15 gusht...

Huawei anulon lansimin e produktit të ri, shkak lista e zezë e ShBA-së

Huawei e ka anuluar lansimin e një produkti për herë të parë që kur SHBA-të e kishin vendosur atë në një listë të zezë...

Vodafone pëson probleme në të gjithë Evropën

Vodafone thotë se po punon për të trajtuar “ndërprerjen” e shërbimeve të saj të lëvizshme dhe fikse të linjës së internetit, raporton “Bbc”, transmeton...

Wake Up/ NASA me ‘varrezë hapësinore’ të fshehur nën det, ku janë groposur qindra...

“Point Nemo”, është një “varrezë hapësinore” ku NASA ka groposur mjete apo anije kozmike të dëmtuara, të cilat për arsye të caktuara janë mbajtur...

Gjermania fiton mbi 6 miliardë euro nga shitja e frekuencave 5G

Shitja e frekuencave 5G do të sjellë rreth 6,5 miliardë euro në arkat e shtetit gjerman që synon të përdorë këto të ardhura për...

Ford tërheq 1.3 milion automjete për shkak të problemeve të ndryshme

Prodhuesi amerikan Ford, njoftoi sot tërheqjen e rreth 1,3 milionë automjeteve, ku shumica janë në Amerikën e Veriut. “Ford” tërhoqi rreth 1,2 milionë modele “Explorer”...

Facebook do iu paguajë, nëse do ta lejoni t’ua përcjellë aktivitetin në telefonat tuaj

Facebook do të paguajë përdoruesit, për t’i monituar mënyrën se si shfrytëzojnë telefonin e tyre, përmes një aplikacioni të ri të quajtur Study. Aplikacioni do...