Inteligjenca Artificiale mëson duke dialoguar me njeriun

Jo vetëm që di se si të luajë poker dhe është e pamposhtur në damin kinez, inteligjenca artificiale tani është në gjendje të mësojë...

Ja në cilin vit u lidhë për herë të parë interneti në Shqipëri

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT...

Mercedes G-Class 2018 i ri që do të zbulohet më 15 janar

Mercedes ka publikuar një video paralajmëruese të lansimit të G-Class 2018 të ri dhe ka konfirmuar zbulimin e tij më 15 janar në panairin...

LG krijon televizorin e parë në botë OLED 8K 88-inçësh

Kompania e njohur LG ka prezantuar ekranin e parë në botë OLED 88-inç me rezolucion prej 8K. Ky ekran pritet të prezantohet gjatë këtij muaji...

Imami tregon se a është Bitcoini haram

Imami kryesor i Egjiptit ka përkrahur ligjin kundër Bitcoinit duke deklaruar se është “i ndaluar” me fenë islame. Shekh Shaëki Allam ka thënë se kriptovaluta...

Si ta dini nëse duhet ndërruar baterinë e iPhonet

Apple planifikon në fillim të vitit 2018 të përditësojë softuerin e iPhone me veçori të reja, të cilat do t’ju njoftojnë nëse bateria juaj...

“Përshëndetje Tesla. Unë jam Renault Symbioz. Shihemi për pak kohë!”

Në disa mësime në shkollat e biznesit, është “predikuar” gjithmonë se eksperienca shpesh është më e rëndësishme se sa paratë. Tesla është një nga...

Samsung prezanton gjeneratën e re të procesorit Exynos

Samsung do të prezantojë më 4 Janar 2018 gjeneratën e re të procesorëve Exynos lajmëroi kompania përmes një postimi në Twitter. Cicërima përmban hashtagun #TheNextExynos...

Nokia do të prezantojë një version 4G të 3310-ës

Telefonët inteligjentë mund të jenë e ardhmja, por kjo e fundit nuk është treguar aq e pamëshirshme edhe me telefonët e thjeshtë. Nokia ka prodhuar...

Çka janë çelësat e internetit dhe pse ndodhen në duart e 14 njerëzve?

Jo, nuk është një teori konfuzioni, edhe pse duket kështu: interneti mbrohet me shtatë çelësa dhe ato janë në duart e 14 njerëzve që...