Çavi: Vështirë të gjejmë një Gavi tjetër në merkaton e janarit

INA
INA

20/12/2023

Trajneri i Barcelonës, Çavi Hernandez, ka mbështetur presidentin Zhoan Laporta në deklarimin se ata do të kërkojnë të nënshkruajnë me një mesfushor të ri në afatin kalimtar të dimrit. Megjithatë, ai pranoi se gjetja e asaj që donte, do të ishte e ndërlikuar. Pas humbjes së Gavit nga një dëmtim i ligamentit të kryqëzuar të përparmë në fund të sezonit, Blaugranët janë me vetëm pesë mesfushaorë për pjesën tjetër të sezonit, duke përfshirë Fermin Lopez, i cili sapo ka ardhur nga skuadra e Barca Atletic.

Të hënën, Laporta deklaroi se ata po kërkonin një nënshkrim të stilit të Edgar Davids në janar, me shumë supozim se ai i referohej dikush për të nisur sezonin e tyre. Megjithatë Çavi beson se një lloj pickimi dhe agresiviteti i ngjashëm do të ishte gjithashtu i mirë.

“Ajo që ne kërkojmë është të forcojmë gjithmonë skuadrën, në çdo afat kalimtar nëse mundemi”, ka thënë fillimisht Çavi.

“Me dëmtimin e Gavit na duhet një profil i llojit të tij, por nuk është e lehtë të gjesh një Gavi tjetër në treg. Do të shohim ‘fair play’-in e famshëm. Nëse kemi hapësirë, do të nënshkruajmë me një mesfushor qendror në janar. Ne po punojmë me Dekon dhe presidentin”, përfundoi trajneri i Barcelonës.

Është një temë që do të shkaktojë shumë debate. Duket se Ilkay Gundogan, Frenki de Jong dhe Pedri janë titullarët e qartë aktualisht dhe kanë ndarë rolin e mesfushorit mbrojtës, me Oriol Romeu të anashkaluar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO / Goli i parë te Beshiktashi, por Ernest Muçi mbetet me “këmbë në tokë”

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

INFO

NA NDIQ