Çdo i dytë gjerman i frikësohet një sulmi nga Putin

INA
INA

30/01/2024

Nga 1001 të anketuar, 46 për qind thanë se kishin frikë nga një sulm rus, 44 për qind thanë se jo, ndërsa pjesa tjetër nuk dhanë përgjigje.

Çuditërisht, thekson Bild, votuesit e majtë, 55 për qind e tyre dhe votuesit e CDU, 54 për qind e tyre, kanë më shumë frikë. Simpatizantët e AfD-së i frikësohen më së paku luftës.

Bild pyeti njerëzit nëse ishin përgatitur për luftë për sa i përket blerjes së artikujve ushqimorë më elementë. Suedia dhe Norvegjia kohët e fundit u kanë dërguar njerëzve ftesa të tilla. Sipas rezultateve të sondazhit, 39 për qind e gjermanëve e kanë bërë këtë, dhe 56 prej tyre jo.

Byroja Federale e Ndihmës ndaj Fatkeqësive dhe Mbrojtjes Civile (BBK) ka rekomanduar prej kohësh grumbullimin e ushqimit, ujit, produkteve higjienike, kutive të ndihmës së parë dhe pajisjeve bazë të kampingut.

Një në gjashtë të anketuar deklaruan se e dinë se ku të kërkojnë strehim në rast të një sulmi. Ndoshta për shkak të rreth 600 strehimoreve të mbetura të sulmit ajror në Gjermani, asnjëra prej të cilave nuk është aktualisht gati për përdorim, raporton Bild, duke shtuar se mirëmbajtja e strehimoreve në Gjermani u ndal në vitin 2007.
Ministri gjerman i mbrojtjes paralajmëroi për një sulm të mundshëm nga Rusia

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius (Partia Social Demokrate e Gjermanisë, SPD) paralajmëroi javën e kaluar për mundësinë e sulmit të Rusisë ndaj vendeve të NATO-s.

“Pothuajse çdo ditë dëgjojmë kërcënime nga Kremlini, aktualisht gjithnjë e më shumë që synojnë miqtë tanë në vendet baltike. Ne duhet të llogarisim në faktin se Vladimir Putin mund të sulmojë edhe vendet anëtare të NATO-s”, tha Pistorius në një intervistë për gazetën Tagesspiegel.

Pistorius, i cili mori detyrën si ministër i mbrojtjes një vit më parë, tha se ekspertët ushtarakë besonin se një sulm i tillë nuk ishte i mundshëm tani, por në “pesë deri në tetë vjet”. Ai përsëriti dëshirën e tij për të përgatitur ushtrinë gjermane për një konflikt të mundshëm ushtarak.
“Duhet të jemi gati”

“Dua të shkund shoqërinë dhe të theksoj se ne duhet të përgatisim Bundeswehrin,” tha Pistorius. Ai tha se plani aktual i kursimit i qeverisë federale Social Demokrate-Gjelbër-Liberale nuk duhet të ndikojë në planin e modernizimit të Bundeswehr-it.

“Ne duhet, duke pasur parasysh nivelin aktual të rrezikut, të rrisim urgjentisht nivelin e gatishmërisë së forcave tona të mbrojtjes ushtarake”, tha Pistorius. Ai shpjegoi gjithashtu nevojën për ndihmë shtesë për Ukrainën.

“Duhet të jetë e qartë për të gjithë se nëse Putini fiton këtë luftë, rrit rreziqet edhe për Gjermaninë”, përfundoi ministri gjerman i Mbrojtjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ