Çdo i pesti nxënës në Maqedoninë e Veriut jeton në varfëri

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Një e pesta e nxënësve të shkollave fillore jetojnë në varfëri. Në disa shkolla kjo është 50 për qind e fëmijëve, diku është 10 për qind, por edhe nëse është një, meriton vëmendjen që duhet, thotë Elena Mishiq, drejtuesja e projektit që synon përmirësimin e situatës në arsim, dhe që sot (06.27.2022) u prezantua në Fakultetin e Shkencave të Edukimit në Universitetin “Goce Dellçev” Shtip.

Ajo shtoi se praktikat shkollore në lidhje me fëmijët me performancë të dobët po evoluojnë.“Ajo që është shqetësuese është se fëmijët nga grupet më të varfra, tregojnë rezultate shumë më të dobëta në testet ndërkombëtare. Kjo është një situatë që ndryshon, nuk është në nivelin e gjithë vendit, sepse varfëria është e llojeve të ndryshme, mund të jetë financiare, mungesë shërbimesh dhe mundësish, mund të jetë në zonat rurale, në qytetet më të vogla. Çdo shkollë merret me sfidat e veta”, thotë Mishiq.

Ajo gjithashtu theksoi se qëllimi i projektit është përfshirja më e madhe e grupeve vulnerabël, por edhe përmirësimi i procesit mësimor në mënyrë që këta fëmijë të arrijnë të njëjtin sukses si ata që kanë më shumë mundësi për të mësuar dhe zhvilluar. “Po flasim për rolin e mësimdhënies plotësuese, për individualizimin e mësimdhënies për t’iu përgjigjur nevojave dhe stileve të të nxënit të çdo fëmije. Fjala është për mundësitë e transportit falas, si realizohet, për ushqimet falas dhe për të gjitha llojet e masave dhe aktiviteteve jashtëshkollore në nivel shkolle, si aksione humanitare, mbështetja, mbështetja e bashkëmoshatarëve, mbështetja e mësuesve, përmirësimi i rolit të prindërve”, tha Mishiq.

Sot në Fakultetin e Shkencave të Edukimit në qytetin e Shtipit u mbajt mbledhja e pestë e Organit Kombëtar për Zhvillimin e Politikave, ku morën pjesë përfaqësues nga shkolla, organizata joqeveritare dhe institucione shtetërore.

TË FUNDIT
13 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

ME TE LEXUARA

21 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
11 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
21 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
4 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
1 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
21 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
3 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Tabanoc kufi

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

INFO

NA NDIQ