Çdo vit Maqedoninë e Veriut e braktisin rreth 240 mjekë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Prill, 2023

Maqedoninë e Veriut çdo vit po e braktisin rreth 240 mjekë dhe se këto shifra janë shqetësuese.

Këtë shqetësim e ka shprehur kryetari i Shoqatës së Mjekëve të Maqedonisë, Dr.Goran Dimitrov. Sipas tij, duhet të zhvillohen shërbimet mjekësore edhe në qytetet e tjera, përveç kryeqytetit.

Ai shtoi se një ndër problemet kryesore është ikja e mjekëve jashtë vendit, që sipas tij në vit kap shifrën 240.

“Numri i mjekëve po zvogëlohet. Nëse mund të jem i përafërt, nuk mund të themi…ja nuk kemi numra për shkak se çdo ditë përditësohet, që 200 deri në 240 mjekë e lëshojnë vendin çdo vit. Do të thotë numri po zvogëlohet, duhet të rritet numri, për shkak se edukohen. Kemi 3 fakultete të mjekësisë, Shtip, Shkup dhe Tetovë. Edhe zvogëlimi natyrorë, dmth me pensione dhe vdekje, këtu është edhe ikja jashtë vendit. Në këtë duhet të punojmë”, deklaroi Dimitrov. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

libra-te-grisur

MASH: Libri i Historisë dhe Shoqërisë për klasën e pestë tërhiqet nga përdorimi

INFO

NA NDIQ