Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

INA
INA

08/12/2023

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Bartësi i listës “Duhet ndryshe” në zgjedhjet parlamentare të Serbisë Çedomir Jovanoviç ka deklaruar se “qëndrimi i tij për Kosovën është i njohur tash e 20 vjet” dhe se ai “Kosovën do ta pranonte si shtet të shqiptarëve dhe serbëve”, shkruan “Beta”.

“Kush do shtetin shqiptar duhet të kuptoj dy gjëra, asnjë popull evropian nuk i ka dy shtete, nuk munden as shqiptarët, sepse kjo do thoshte kaos i madh. Kush do shtetin shqiptar le të shkoj në Tiranë, ndërsa ata që duan shtetin serb le të vijë në Beograd”, tha ai për RTS.Sipas tij Kosova duhet të jetë shtet i shqiptarëve edhe serbëve që jetojnë atje, shtet i kufijve të hapur, qarkullimit të lirë të njerëzve, kapitalit dhe shërbimeve.
“Shteti të cilin ju edhe unë dhe dikush nga Tirana mund të shkoj ku të do. Shtet të cilin do ta ruajmë e kuptojmë sepse është me rëndësi për secilin për ne. E jo ajo që shohim tash që sot në Kosovë jetojnë vetëm ata që nuk kanë ku të shkojnë”, tha ai.

Ai vlerësoi se të gjithë ata nga rasti Banjskës “lehtë janë shpall terroristë” dhe kryeministri i Kosovës Kurti në takimin që kishte zhvilluar ditë më parë në Prishtinë i ka thënë se kur dëgjon këto “ nis të mendoj ndryshe për Radoiçiçin”, tha Jovanoviç.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

vucic dodik

“Bota serbe” përmes Parlamentit të Malit të Zi

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

INFO

NA NDIQ