Çekia nga sot vendos kontrolle në kufi me Sllovakinë

Picture of INA
INA

04/10/2023

Republika Çeke do të vendosë kontrolle përgjatë kufirit të saj me Sllovakinë në përgjigje të një rritjeje të emigrantëve të parregullt që hyjnë në Bashkimin Evropian, njoftoi sot kryeministri Petr Fiala.

Masat e reja të përkohshme, në të cilat personat që kalojnë kufirin prej 250 kilometrash do t’i nënshtrohen kontrolleve të rastësishme, do të hyjnë në fuqi herët të mërkurën.

Ne nuk po e marrim lehtë këtë dhe po reagojmë me shpejtësi ndaj situatës që është krijuar”, tha Fiala, transmeton dpa përcjell albinfo.ch.

Ai e përshkroi masën si veprim për të luftuar trafikantët e njerëzve.

Të dy shtetet janë anëtarë të zonës së udhëtimit të lirë Schengen që përfshin pjesën më të madhe të Bashkimit Evropian dhe disa vende të tjera.

Rregullat e Schengenit lejojnë vendosjen e përkohshme të kontrolleve kufitare.

Në Gjermani, Ministrja e Brendshme Nancy Faeser javën e kaluar njoftoi “kontrolle shtesë fleksibël në rrugët e trafikimit në kufirin me Poloninë dhe Republikën Çeke”.

Polonia ka vendosur kontrolle më të rrepta përgjatë kufirit të saj me Sllovakinë, me arsyetimin se emigrantët po arrijnë në territorin e BE-së përmes rrugës ballkanike

TË FUNDIT
4 orë
Ambasadori amerikan në Beograd: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
6 orë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
1 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
1 ditë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
1 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
1 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
6 orë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
4 orë
Ambasadori amerikan në Beograd: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

LEXO MË SHUMË

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori amerikan në Beograd: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

IMG_2910

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

INFO

NA NDIQ