Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

Picture of INA
INA

25/06/2024

Zgjidhja për sallat kirurgjike mund të diskutohet që në seancën e parë të qeverisë, thotë ministri i shëndetësisë Arben Taravari, duke paralajmëruar instalimin e një sistemi të ri që të mos rrezikohet jeta e pacientëve.

“Pres lajmërim, ka ekspertizë nga më shumë institucione, që kanë bërë ekspertizë se pse ka erë dhe gazra tjera që i përdorin në sallat e operacioneve, unë mendoj që do të duhet në seancën e ardhshme të qeverisë, pra në seancën e parë të qeverisë të bisedojmë për këtë, eventualisht të instalohet komplet sistem të ri të mos rrezikojmë me jetën e pacientëve”, tha Arben Taravari.

Ministri i ri i shëndetësisë, Arben Taravari tashmë ka ndërruar 9 drejtorë të klinikave. Në toksikologji është emëruar profesori Çibishiev, ndërsa në neurologji ish-ministri Fatmir Mexhiti.

9 klinika të gjithë ndër tjerash edhe toksikologji sot është drejtori i ri, nesër shpresoj që të fillojë profesor Çibishev do të jetë drejtori i ri në toksikologji. Shpresojmë që nesër të emërojmë edhe drejtorin e ri në onkologji sepse për u.d drejtoreshën vendimi ka mbaruar në mes të qershorit. Në neurologji ka drejtor të ri, ish-ministri i shëndetësisë dr.Fatmir Mexhiti”, deklaroi Taravari.

Përveç kësaj ai beson se shumë shpejtë do të propozohet ligji që të mos ketë drejtorë ekonomik në klinika. Pohon se ka mungesë të kuadrit, problematikë së cilës i duhet gjetur zgjidhje.

“Për këtë patjetër të gjejmë zgjidhje, mendoj se propozimi i ish ministrit Fatmir Mexhiti ishte i mirë për 1200 kontratat që kanë punuar në institucionet e kujdesit shëndetësor, zgjidhja të jepet para se gjithash, dhe të planifikohet edhe në buxhetin e vitit të ardhshëm dhe punësime të reja, normalisht ata do të fillojnë me kontratë në vepër këtë vit. Këto 1200 do të marrin vendim, do të bisedoj edhe me Ministrin e Financave a do të mundet ajo menjëherë të zbatohet”, u shpreh ai.

Për sa u përket specializantëve privatë, Taravari tha se do të gjejnë zgjidhje dhe nëse i punësojnë t’i mbështesin për t’i mbajtur në vend e jo që pas 1 apo 2 viteve të ikin nga shteti.

TË FUNDIT
6 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
41 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
49 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
53 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
2 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

ME TE LEXUARA

8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
7 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

INFO

NA NDIQ