Çështja me Bullgarinë, Kovaçevski: Jam optimist racional! Asnjëherë nuk jam lidhur për data

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Mandatari për formimin e Qeverisë së re, Dimitar Kovaçevski pas dorëzimit të programit qeverisës në Kuvend tha se në program është adresuar edhe çështja me Bullgarinë, shkruan TV21. Kovaçevski tha se është realist optimist dhe se nuk është i fokusuar në datë konkrete për zgjidhjen e problemit me Sofjen zyrtare.

“Është adresuar edhe sfida që kemi me Republikën e Bullgarisë, ku përmes dialogut, por dialogut me kahje drejt ardhmërisë, drejt projekteve që nënkuptojnë lidhje më të mirë mes qytetarëve, ekonomive, kulturave mes shteteve dhe për ndërtimin e bashkëpunimit të tillë dhe kthimin e besimit që të gjejmë një zgjidhje të përbashkët që bazohet në vlera evropiane që do të mbaj dinjitetin e dy shteteve dhe Maqedonia e Veriut përfundimisht të merr datë për konferencën e parë ndërqeveritare. Unë asnjëherë nuk jam lidhur për data. Gjithmonë kam qenë optimist racional që beson në zgjidhje, por punon që kjo zgjidhje të realizohet”, deklaroi Kovaçevski.

TË FUNDIT
1 orë
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
4 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
5 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
7 orë
Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)
20 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
11 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ