Çështje e re Kosovë-Serbi, reagon Qeveria Kurti

Picture of INA
INA

16/08/2023

Një çështje e re është shfaqur në marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit.

MTS, kompania bijë e grupit Telekom Serbia e cila operonte në Kosovë, i është tërhequr licenca operative.

Sipas organeve qeveritare kosovare, kompania shfaqte, parregullsi administrative. Parregullsia qëndronte në pasaportën e një prej anëtarëve të bordit drejtues, e cila është e lëshuar nga Republika e Serbisë.

Por kompania e kundërshton këtë vendim të qeverisë së Kosovës.

“Është e qartë që vendimi iautoriteteve në pushtet aktualisht në Prishtinë, ka për qëllim të ushtroj presion mbi pjesën e investimit më të rendësishëm të kompanisë (Telecom Serbia) në territorin në pronësi të shtetit të Serbisë.”- tha Vladimir Lucic.

Ndërkohë Prishtina deklaron se po mbron sundimin e ligjit me iniciativa kundër korrupsionit.

Një zëdhënës i qeverisë kosovare, pohon se kompania duhet ta respektoj ligjin dhe strukturat demokratike të vendit në të cilin operon.

“Pavarësisht se sa e rëndësishme mund të jetë kauza e një kompanie, ekziston subjekti i ligjit dhe duhet ta respektojë atë, si dhe strukturat demokratike të vendit në të cilin operon.”

Bashkimit Europian ka thënë se është “vigjilent” ndaj situatës, në vendin që synon të jetë kandidat për integrim. Komisioni Europian ka pohuar për Euronews se është duke diskutuar me të gjitha palët e përfshira.

Por skenari nuk është i ri për panoramën mediatike të Kosovës. Jo më shumë se disa javë më parë, qeveria vendosi të pezullojë aktivitetin e një prej stacioneve televizive më të mëdha të vendit, Klan Kosova, gjithashtu me pretendimin se shfaqte shkelje administrative.

Në fund, një vendim i gjykatës i lejoj kanalit kritik ndaj qeverisë, të vijojë transmetimin.

Gazetarët e Kosovës protestuan të hënën e 31 korrikut kundër vendimit të Qeverisë për të pezulluar licencen e televizionit.

Por tani gjithnjë e më shumë zëra, akuzojnë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për praktika tepër autoritare.

TË FUNDIT
1 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
2 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
7 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
15 orë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

1 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
1 ditë
Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”
23 orë
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave
18 orë
Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën
15 orë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
7 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
2 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ