“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

INA
INA

20/02/2024

Sekretari i Jashtëm Lord David Cameron ka thënë se pret që Britania e Madhe dhe G7 të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë pas vdekjes së Alexei Navalny.

“Unë mendoj se gjëja e parë është thjesht të kujtojmë se çfarë njeriu i madh ishte Alexei Navalny dhe çfarë është e tmerrshme drejt Putinit në Rusi,” u tha Lord Cameron gazetarëve gjatë një vizite në Ishujt Falkland.

“Ajo që ne bëjmë në këtë situatë është të shikojmë se si janë të drejtat e njeriut të njeriut dhe individit që e kanë atë, dhe nuk jemi në gjendje të ndjekim ata njerëz me masa të tjera”, shtoi ai.

Ai tha se nuk mund të ofronte detajet e tjera një njoftimi më formal, “por ajo që mund t’ju them se në takimin e ministrave të jashtëm të G7 në Mynih, unë ushtrova presion që Britania e Madhe të prezantojë më shumë sanksione dhe u kërkova të tjerëve vend të bëjnë të tjerët gjë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ