Çfarë do të ndodhë me trupin nëse hani një lugë mjaltë para gjumit?

INA
INA

19/10/2023

Mjalti ka një efekt antibakterial që forcon imunitetin, duke ju bërë më të fortë në luftën kundër infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta.

Ndonjëherë ne zgjohemi në mes të natës sepse truri ynë ka nevojë për glikogjen dhe ai stimulon gjëndrat mbiveshkore për të çliruar adrenalinën dhe kortizolin nga trupi.

Për fat të mirë, mjalti përmban glikogjen, kështu që një lugë çaji mjaltë para gjumit do të ndihmojë në sigurimin e një gjumë të mirë.

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët që kontribuon në sëmundjet e zemrës. Mjalti përmban një antioksidant që është treguar se ul presionin e gjakut, kështu që një lugë mjaltë para gjumit është një mënyrë e thjeshtë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut.

Trigliceridet janë një lloj yndyre e pranishme në gjak. Nivelet e larta të triglicerideve rrisin rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Mjalti lidhet me reduktimin e triglicerideve në organizëm – i kthen ato në aleatë që pastrojnë gjakun nga yndyrat e panevojshme.

Mjalti ka një efekt antibakterial që forcon imunitetin, duke ju bërë më të fortë në luftën kundër infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta.

Përshpejton metabolizmin duke krijuar një efekt termogjenik. Kjo do të thotë se përmirëson qarkullimin që rrit temperaturën e trupit tuaj, duke ju ndihmuar të digjni yndyrën pa mundim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

INFO

NA NDIQ