Çfarë duhet të bëni për të parandaluar gripin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Shkurt, 2023

Shumë persona janë të ekspozuar përpara mikrobeve gripale për shkak të punëve që kryejnë. Ka disa mënyra për të qëndruar të shëndetshëm kur e shikojmë që rreth nesh ‘rrotullohet’ gripi.

Bëni vaksinën kundër gripit – Është gjëja kryesore që mund të parandalojë gripin.

Lani duart – Nuk ka rëndësi se çfarë pune bëni. Nëse bini në kontakt me njerëz me grip duhet vetëm të lani duart.

Përdorni pastrues duarsh me alkool – Nëse nuk keni mundësi të përdorni sapun dhe ujë, pastruesi i duarve me alkool mund te vrasë mikrobet e gripit.

Shmangni njerëzit e sëmurë me grip – Për shembull, mos shtrëngoni duart me njëri-tjetrin.

Mbaje hapësirën rreth teje të pastër – Pastroni sa më shpesh hapësirën ku qëndroni.

Bëni një jetë të shëndetshme – Veproni siç do vepronit zakonisht. Pushoni, ushqehuni mirë, mos pini duhan dhe kontrollohuni nëse jeni alergji sepse nëse alergjia del jashtë kontrollit e ka më të lehtë të marrë një virus.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nevzad lutfiu

Kryetari i Këshillit Kombëtar në Luginë reagon pas arrestimit të Ismailit: Serbia s’dëshiron paqe

Luizi dhe Kiara

Luizi ja kushtoi këngën e re. Reagon Kiara

luizi koncert

Luiz Ejlli niset për Amerikë, a jeni gati (VIDEO)

Taravari_Kasami-780x470

Taravari e Kasami përplasen për anëtarët dhe simpatizantë politikë

barnatore

Mungesë ilaçesh në farmacitë e vendit!

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

INFO

NA NDIQ