Çfarë duhet të dini për Kupolën e Hekurt – sistemin mbrojtës të Izraelit (FOTO)

ina-online
ina-online

12/10/2023

Ndërsa mijëra raketa kanë rënë mbi Izraelin, vendi është mbështetur edhe një herë në sistemin Iron Dome për të mbrojtur qytetarët e tij.

Sistemi i mbrojtjes raketore është një nga mjetet më të rëndësishme në arsenalin e Izraelit dhe ka shpëtuar jetë të panumërta civilësh gjatë konflikteve të ndryshme në dekadën e fundit, thonë analistët, shkruan CNN transmeton “Bota sot”.

Është shumë efektiv. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thanë se sistemi kishte një shkallë suksesi prej 95.6% gjatë një rakete të lëshuar nga Xhihadi Islamik në maj.

Iron Dome është projektuar për të rrëzuar predha që vijnë.

Ai është i pajisur me një radar që zbulon raketat dhe më pas përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt nëse një predhë në hyrje përbën një kërcënim ose ka të ngjarë të godasë një zonë të papopulluar. Nëse raketa përbën një kërcënim, Iron Dome lëshon raketa nga toka për t’i shkatërruar në ajër.

Si funksionon: Sistemi i mbrojtjes Iron Dome i Izraelit Sistemi i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore përbëhet nga 10 bateri që secila mban tre deri në katër raketa lëshuese të manovrueshme.

Vendosja e tyre strategjike siguron një pengesë mbrojtëse kundër raketave, mortajave dhe dronëve për deri në 60 milje katrore të zonave të populluara dhe Izraeli në të kaluarën është mburrur me një shkallë suksesi mbi 90%.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

osbe shkup

Edhe Polonia nuk do të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup

blinken bujar osmani

Sekretari amerikan mbërriti në Shkup, kjo është porosia e tij

Blinken Kovacevski

Kovaçevski-Blinken: SHBA do të vazhdojnë ta mbështesin Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ