Çfarë duhet të hamë në mëngjes? Këshilla sipas dietologëve

Picture of INA
INA

01/11/2023

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi na ndihmon të përballojmë ditën me më shumë energji dhe të mos jemi shumë të uritur në tryezën e drekës.

Sipas dietologëve, mëngjesi duhet të përmbajë 20 për qind të totalit të kalorazhit ditor, dreka dhe darka nga 35 për qind dhe 10 për qind vaktet e ndërmjetme. Kur zgjohemi nga gjumi, organizmi ynë për shkak të një “agjërimi” 8-orësh ka një glicemi të ulët, ndërsa e kundërta ndodh me kortizolin. Për këtë arsye, në mëngjes këshillohen ushqimet e ëmbla, të cilat ngrenë gliceminë dhe ulin kortizolin

Nëse jeni duke kërkuar për ushqime të shëndetshme për mëngjes , ekspertët thonë se duhet të shmangni drithërat me sheqer në dyqanet ushqimore, pasta të freskëta nga kafeneja në qoshe dhe opsione të lehta për t’u rrëmbyer në bodegën tuaj të preferuar. Ata mund t’ju joshin në një kurth të shijshëm të lidhur me sasi të larta sheqernash të shtuar, kalori, drithëra të rafinuara dhe yndyrna të ngopura jo të shëndetshme.

Konsumimi i rregullt i këtyre përbërësve të pashëndetshëm mund të çojë në shtim në peshë dhe rritje të rrezikut për kolesterol të lartë, diabet , inflamacion kronik dhe sëmundje të zemrës .

Për ta bërë mëngjesin sa më të shëndetshëm, kërkoni të njëjtat ushqime të mira për të ngrënë që do të kishit për drekë ose darkë, duke përfshirë perimet, arrat, farat dhe disa ushqime të qumështit, për shembull.

Mendoni për ato kategori ndërsa planifikoni mëngjesi tuaj . Zgjedhjet e mëposhtme janë të duhurat: Avokado, manaferra dhe boronica, hikërror, kafe, vezë, farat e bluara të kërpit, zarzavate, bishtajore, kërpudha, gjalpë arrash, kumbulla të thata, arra, bukë me hithëra integrale.

TË FUNDIT
22 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
6 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
22 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ