Çfarë duhet të pini në verë? Këto lloje çajrash janë të shëndetshme dhe mund të bëhen në shtëpi

ina-online
ina-online

28 Korrik, 2023

Në verë, kur temperaturat rriten, mbajtja e organizmit te hidratuar është e rëndësishme për mirëqenien e përgjithshme.

Një mundësi e shkëlqyer për të qëndruar të hidratuar është konsumimi i çajrave të ftohta, të cilat janë freskuese dhe gjithashtu mund të kenë përfitime të ndryshme shëndetësore.

Mos harroni se pirja e çajit nuk ka të bëjë vetëm me marrjen e lëngjeve, por edhe me përfitimin nga potenciali terapeutik i bimëve.

Çaj me mente- Një lloj çaji që duhet të preferoni është ai i nenexhikut, i njohur për vetitë e tij tretëse dhe freskuese. Është një rrugë e shkurtër për lehtësimin e menjëhershëm nga vapa e verës dhe gjithashtu është shumë i lehtë për t’u përgatitur.

Çaji i Hibiscus (Hibiscus sabdariffa)- Ky caj ka një shije pak të thartë dhe është i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë. Dihet se ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe forcimin e sistemit imunitar.

Çaj me limon dhe xhenxhefil- Çaji i limonit dhe xhenxhefilit është një ilaç i shkëlqyer për të nxitur sistemin imunitar për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C në limon dhe fuqisë anti-inflamatore të xhenxhefilit.

Çaji i sherbelës- Çaji i sherbelës është i njohur për vetitë e tij kundër ënjtjes dhe është ideal për t’u pirë në ditët e nxehta të verës.

Çaj rozmarine- Çaji i rozmarinës mund të shijohet i nxehtë ose i ftohtë. Rozmarina është e njohur për vetitë e saj anti-inflamatore, antioksidante dhe antimikrobike. Marrja e rregullt e çajit të rozmarinës mund të promovojë një ekuilibër të shëndetshëm të mikrobiomës së zorrëve dhe të ndihmojë në mirëqenien e shëndetit në përgjithësi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ardian Mustafai mjek

Mjeku tetovar emërohet kryemjek në repartin e Kardiologjisë në Gjermani

femija - hiperaktiv

Gjashtë dallime midis një fëmije kokëfortë dhe një fëmije të llastuar

stresi_zemra

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

ushqim-frigorifer-uri-haje

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

lotoj sy syri loti

Mos i mbaj lotët! Këto janë përfitimet shëndetësore të të qarit

rrudha - fytyr

Këto probleme të lëkurës tregojnë mungesë të vitaminës D

dardha

Pse dardhat janë kaq të mira për ju

intoleranca-ushqimore

Gratë duhet të hanë ndryshe kur mbushin të 40-at, zbuloni pse

Klinika-Infektive-Shkup

Rritje të rasteve me Kovid-19

INFO

NA NDIQ