Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

Picture of INA
INA

13/06/2024

Sipërmarrësi dhe miliarderi amerikan Elon Musk ka hequr dorë nga padia e tij kundër zhvilluesit të inteligjencës artificiale me bazë në Kaliforni, Open AI. Avokatët e tij nuk dhanë arsye për këtë ndryshim qëndrimi, raporton CNN.

Musk më parë ngriti një padi në shkurt në një gjykatë në San Francisko kundër Open AI, bashkëthemeluesve të saj Sam Altman dhe Greg Brockman dhe subjekteve të lidhura, duke pretenduar se të pandehurit shkelën marrëveshjet e tyre kontraktuale duke deklaruar se ata do të zhvillonin inteligjencën artificiale (AI) për përfitim të njerëzimit.

Ai më pas pretendoi se në vitin 2015, Altman dhe Brockman e bindën atë që të ndihmonte në themelimin dhe financimin e fillimit të atëhershëm “Open AI” dhe premtoi se do të ishte një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në kundërshtimin e kërcënimit konkurrues nga Google.

“Në realitet, megjithatë, Open AI është shndërruar në një filial de facto të kompanisë më të madhe të teknologjisë në botë, Microsoft”, thuhet në padi, duke shtuar se Open AI po përsos inteligjencën artificiale për të maksimizuar fitimet për Microsoft, jo për t’i shërbyer njerëzimit.

Open AI më pas i mohoi këto akuza dhe deklaroi se Musk e dinte që në fillim se kompania do të ishte e orientuar drejt fitimit dhe gradualisht do të kalonte për të punuar në softuer me burim të mbyllur.

Në mbështetje të pretendimeve të saj, firma kaliforniane publikoi gjithashtu disa detaje nga korrespondenca e Musk me anëtarët e tjerë të ekipit të Open AI.
Komento

TË FUNDIT
5 orë
Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë
2 ditë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë
3 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
4 ditë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
5 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

5 orë
Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë

LEXO MË SHUMË

Elon-Musk-cip

Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë

vetura golf import

Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

INFO

NA NDIQ