Çfarë është ADHD? Shenjat që tregojnë se mund ta keni

INA
INA

21/12/2023

Deficiti i vëmendjes dhe çrregullimi hiperaktiv (ADHD) është një çrregullim i shëndetit mendor që mund të shkaktojë nivele mbinormale të sjelljeve hiperaktive dhe impulsive. Njerëzit me ADHD gjithashtu mund të kenë probleme të përqendrojnë vëmendjen në një detyrë të vetme ose të qëndrojnë ulur për periudha të gjata kohore. Të rriturit dhe fëmijët mund të kenë ADHD.

Simptomat e ADHD

Një gamë e gjerë sjelljesh lidhen me ADHD. Disa nga ato më të zakonshmet përfshijnë:

– probleme me përqendrimin ose përqendrimin në detyra
– harresa në kryerjen e detyrave
– shpërqendrim
– ndërprerje të njerëzve kur flasin
– vështirësi për të qëndruar për shumë gjatë në të njëjtin vend

Llojet e ADHD

1. Kryesisht te pavëmendshëm: Siç sugjeron emri, njerëzit me këtë lloj ADHD kanë vështirësi ekstreme që të përqëndrohen, të përfundojnë detyrat dhe të ndjekin udhëzimet.

2. Kryesisht hiperaktiv-impulsiv: Njerëzit me këtë lloj ADHD tregojnë kryesisht sjellje hiperaktive dhe impulsive. Kjo mund të përfshijë lëvizje të shpeshta, ndërprerje të njerëzve teksa flasin dhe të mos qenit në gjendje të presin radhën e tyre. Mund ta kenë të vështirë të përqendrohen në detyra.

3. Lloji i kombinuar hiperaktiv-impulsiv dhe i pavëmendshëm: Ky është lloji më i zakonshëm i ADHD. Njerëzit me këtë lloj të kombinuar të ADHD shfaqin simptoma që kanë lidhje me mungesën e vëmendjes dhe hiperaktivitetin. Këto përfshijnë një paaftësi për të patur vëmendje, një tendencë drejt impulsivitetit dhe nivele mbinormale të aktivitetit dhe energjisë.
ADD vs ADHD

ADD, ose çrregullimi i deficitit të vëmendjes, është një term i vjetëruar. Më parë është përdorur për të përshkruar njerëzit që kanë probleme me vëmendjen, por nuk janë hiperaktivë. Lloji i ADHD i quajtur “kryesisht të pavëmendshëm” përdoret në vend të ADD. ADHD është emri aktual kryesor i gjendjes. Termi ADHD u bë zyrtar në maj 2013.

Çfarë e shkakton ADHD?

Pavarësisht se sa i zakonshëm është ADHD, mjekët dhe studiuesit ende nuk janë të sigurt se çfarë e shkakton gjendjen. Besohet se ka origjinë neurologjike. Gjenetika gjithashtu mund të luajë një rol.

Një studim sugjeron që një zvogëlim i dopaminës është një faktor në ADHD. Dopamina është një kimikat në tru që ndihmon në lëvizjen e sinjaleve nga një nerv në tjetrin dhe luan një rol në shkaktimin e përgjigjeve dhe lëvizjeve emocionale.

Studiuesit ende po studiojnë shkaqet e mundshme të ADHD, të tilla si pirja e duhanit gjatë shtatzënisë.

Testimi dhe diagnostikimi i ADHD

Nuk ka asnjë provë të vetme që mund të tregojë nëse ju ose fëmija juaj keni ADHD. Për të bërë një diagnozë, mjeku duhet të vlerësojë çdo simptomë gjatë gjashtë muajve të mëparshëm.

Trajtimi ADHD

Trajtimi për ADHD zakonisht përfshin terapi të sjelljes, ilaçe, ose të dyja. Llojet e terapisë përfshijnë psikoterapi, ose terapi bisede. Me terapinë e bisedave, ju ose fëmija do të diskutoni se si ADHD ndikon në jetën tuaj dhe mënyrat për t’ju ndihmuar ta menaxhoni.

Një lloj tjetër terapie është terapia e sjelljes. Kjo terapi mund t’ju ndihmojë që të monitoroni dhe menaxhoni sjelljen.

Ilaçet gjithashtu mund të jenë të dobishme kur jetoni me ADHD. Medikamentet ADHD janë krijuar për të ndikuar në kimikatet e trurit në një mënyrë që ju mundëson të kontrolloni më mirë impulset dhe veprimet.

Metodat natyrale të menaxhimit të ADHD

Përveç – ose në vend të – ilaçeve, disa mjete shëruese janë sugjeruar për të ndihmuar në përmirësimin e simptomave të ADHD.

– hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar
– bëni të paktën 60 minuta aktivitet fizik në ditë
– flini shumë
– kufizoni kohën ditore para ekranit të telefonit, kompjuterit dhe TV

Studimet kanë treguar gjithashtu se yoga, tai chi dhe kalimi i kohës jashtë mund të ndihmojë në qetësimin e të paturit një mendje tepër aktive dhe mund të lehtësojë simptomat e ADHD. Meditimi është një tjetër mundësi.

Për fëmijët dhe të rriturit, ADHD e patrajtuar mund të ketë një ndikim serioz në jetë. Mund të ndikojë në shkollë, punë dhe marrëdhënie. Trajtimi është i rëndësishëm për të zvogëluar efektet e gjendjes. Por është akoma e rëndësishme të kihet parasysh se shumë njerëz me ADHD gëzojnë jetë të përmbushura dhe të suksesshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ