Çfarë i ka bërë katastrofa në Ukrainë Kremlinit dhe Rusisë?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Nga Michael Kimmage dhe Maria Lipman

Fitimi i një lufte të gjatë kërkon mobilizim të trupave dhe furnizimeve që mund t’i zgjasin palës tjetër. Objektivat pozitive dhe qëllimet e përcaktuara qartë janë rruga drejt fitores. Pas sulmit në Pearl Harbor në dhjetor 1941, Presidenti i SHBA-ve Franklin Roosevelt ishte në gjendje të mobilizonte shoqërinë amerikane rreth imperativit të dorëzimit të pakushtëzuar të Japonisë. Pas një sulmi tronditës në tokën e SHBA-ve, amerikanët u mblodhën rreth objektivave të mposhtjes së Japonisë, hakmarrjes për sulmin ndaj Pearl Harbor-it dhe eliminimit të kërcënimit të paraqitur nga Japonia perandorake. Këto synime do të kishin qenë të mjaftueshme për të mbështetur përpjekjet e SHBA-ve për luftë, por amerikanët kishin një qëllim shtesë: të jepnin një goditje në emër të demokracisë. Duke mposhtur Japoninë, Shtetet e Bashkuara do të inkurajonin demokratizimin (dhe, si rrjedhojë, amerikanizimin) e Azisë.

Presidenti rus Vladimir Putin nuk e ka ndjekur këtë formulë klasike. Në fakt, ai e ka përmbysur atë, duke sulmuar fillimisht Ukrainën dhe vetëm më pas duke u përpjekur të mobilizojë shoqërinë ruse. Ai e ka përshkruar atë që Rusia po bën në Ukrainë jo si një luftë, por si një “operacion special ushtarak”. Ai kurrë nuk ka artikuluar një grup objektivash bindëse; qëllimet e tij të deklaruara kanë ndryshuar me kalimin e kohës. Pushtimi rus i Ukrainës në pika të ndryshme ka synuar të ndalojë një gjenocid të shpikur, të “de-nazistifikimit” një vend që nuk ishte fashist, të çlironte natyrën gjoja ruse të Ukrainës dhe të çmilitarizonte vendin – edhe pse nuk përbënte një kërcënim real për Rusinë . Sipas VTsIOM, një institucion shtetëror pët votimin, shumica e rusëve e konsideronin Ukrainën një vend mik përpara luftës. Vetëm 11 për qind e rusëve e shihnin Ukrainën si armike.

Është joshëse ta shohësh luftën e Putinit si një dështim total. Nga Kievi në Kherson, Rusia ka pësuar humbje të konsiderueshme në fushën e betejës. Kjo ka forcuar mbështetjen perëndimore për Ukrainën në një shkallë të paimagjinueshme para luftës dhe ka provokuar një përgjigje të frikshme nga Kievi. Ndërsa ushtria e Ukrainës përmirësohet, perspektivat e Rusisë për t’i dhënë fund luftës sipas kushteve të saj po zbehen – jo se këto kushte kanë qenë ndonjëherë të qarta. Rusia gjithashtu përballet me sanksione të vendosura nga shumë prej vendeve më të pasura dhe më të avancuara teknologjikisht në botë. Me kaq shumë forca të grumbulluara kundër Putinit, disa ekspertë kanë spekuluar për një goditje të mundshme të regjimit të tij.

Por regjimi në Kremlin vështirë se mund të thuhet se është në prag të kolapsit. Putini e ka përdorur luftën për të shtypur shoqërinë ruse, për të tërhequr elitat edhe më afër tij dhe për të forcuar pozicionin e tij të brendshëm. Nuk është më në gjendje të mbështetet në reputacionin e tij si një gjeni i politikës së jashtme – i aftë për të hequr Krimenë nga Ukraina (siç bëri në 2014) ose duke e bërë Rusinë një lojtar serioz në Lindjen e Mesme (siç bëri në vitin 2015) – presidenti rus në vend të kësaj është fokusuar në militarizimin e shtetit dhe sferës publike, pastrimin e atyre që kundërshtojnë hapur qëndrimin e qeverisë për luftën dhe nxitjen e anti-perëndimorizmit militant në mesin e shumicës së gjerë të publikut që është, nëse jo pro luftës, të paktën është kundër luftës.

Quajeni atë “Putinizëm të kohës së luftës”. Më represiv dhe më pak fleksibël se Putinizmi i paraluftës, ai ka imponuar frymën e luftës mbi popullsinë ruse. Megjithatë, çmimi i mosfitimit të një lufte është një mori objektivash negative: të mos humbasësh, të mos dorëzohesh, të mos pranosh humbjen, të mos lejosh asgjë të kërcënojë mbijetesën e regjimit. Një projekt thelbësisht bosh, Putinizmi i kohës së luftës është një pazar faustian me të ardhmen e Rusisë. Kremlini nuk po arrin më një rekord suksesi, por po zbaton një tregim suksesi që është në kundërshtim me realitetin në terren. Lufta ka krijuar një version të Putinizmit që ofron shpërblime në rënie.

Normalizimi i Luftës

Putini nuk ka qenë kurrë i turpshëm në bërjen e luftës. Mandati i tij si president i Rusisë filloi me një konflikt të trashëguar në Çeçeni dhe një ngatërresë në Moldavi. Në vitin 2008, kur ai ishte kryeministër, Rusia pushtoi Gjeorgjinë. Dhe dy vjet pasi u bë përsëri president, në vitin 2012, Putin aneksoi Krimenë dhe depërtoi në Ukrainën lindore. Në vitin 2015, ushtria dhe shërbimet e inteligjencës ruse po merrnin një kthesë ekspedite, duke ndërhyrë në Siri, duke ndërhyrë në zgjedhjet e huaja dhe duke përkulur muskujt e tyre në Afrikë. Putin ka shijuar prej kohësh filmimin dhe fotografimin si komandant i përgjithshëm i Rusisë, dhe ai e ka kthyer festën publike të fitores në luftën e Dytë Botërore në një gur themeli të identitetit rus post-sovjetik.

Kjo ishte trajektorja politike dhe kulturore që çoi Rusinë në pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Megjithatë, ai pushtim ishte një pikë kthese, madje një këputje, duke e bërë qeverinë e Putinit të pandashme nga lufta. Operacionet e Rusisë në Ukrainë janë në një shkallë tjetër në krahasim me luftërat e mëparshme të Putinit. Aksionet janë më të larta, siç është edhe niveli i shtypjes politike.

Putin e ka shfrytëzuar luftën për të kufizuar liritë politike të rusëve në zero: askush nuk ka të drejtë për fjalën e lirë, nuk ka të drejtë për tubime, nuk ka të drejtë për të organizuar opozitën ndaj qeverisë. Burgimi i liderit të opozitës Alexei Navalny, i cili ndodhi para luftës, mund të kishte qenë më i dukshëm pa luftë. Në të vërtetë, tërheqja e luftës midis Putinit dhe forcave të opozitës u përshkallëzua në vitin 2012, kur Putin u kthye në Kremlin për mandatin e tij të tretë presidencial dhe në 2018, në kulmin e përpjekjeve të Navalny-t për të krijuar një alternativë ndaj Putinizmit. Kjo tërheqje e luftës është zhdukur.

Ndërkohë, Putinizmi i kohës së luftës ka pasur një efekt çuditërisht të kufizuar në ekonominë ruse. Të njëjtët teknokratë që e paralajmëruan Putinin për pasojat potencialisht shkatërruese të luftës rreth një muaj para fillimit të saj, kanë punuar shumë për të mbajtur ekonominë ruse në këmbë që nga shkurti 2022. Sanksionet po mbyllin opsionet për ushtrinë ruse dhe për disa biznese ruse (për shembull ato që merren me metalurgji, pjesë automobilistike, makineri dhe pajisje), ndërsa bizneset e tjera ruse (ato që merren me ushqim ose alumin, për shembull) kanë vuajtur pasojat. Sanksionet mund të rezultojnë më domethënëse me kalimin e kohës, megjithatë ato nuk kanë bërë aq shumë për të ndryshuar jetën e rusëve të zakonshëm. Ata që kanë mjete mund të jetojnë ende një jetë të rehatshme. Gjithsesi, ata pa mjete nuk kishin shumë për të humbur. Qeveria ka shpenzuar shumë para për pensionistët, rusët më të varfër dhe ata që janë të lidhur me përpjekjet e luftës; papunësia është e ulët. Nëse rusët e klasës së mesme dhe pronarët e bizneseve të vogla janë lënduar nga lufta, ata kanë filluar të përshtaten. Të paktën tani për tani, Rusia tregon të gjitha shenjat e që është e aftë të mbijetojë ekonomikisht.

Dhe për momentin, Putini mund të varet nga pranimi i popullatës ruse. Është e vështirë të thuhet se në çfarë shkalle Putini shihet si një udhëheqës efektiv i kohës së luftës. Por shumë pak rusë, madje edhe ata që nuk do të kishin zgjedhur luftën në shkurt 2022, duan që vendi i tyre të humbasë në Ukrainë. Humbja mund të ketë frikë edhe në një luftë katastrofike, dhe Putini është i izoluar politikisht nga një frikë e tillë. Edhe nëse fitimi është përtej tij në këtë pikë, shumë rusë besojnë se ata kanë nevojë për atë si udhëheqësin e tyre për të shmangur humbjen.

Megjithatë, ka relativisht pak njerëz në Rusi që besojnë vërtetë në luftën e Putinit. Ata priren të jenë më të moshuarit, të margjinalizuarit politikisht dhe ata që jetojnë në rajone të largëta të vendit. Këta janë njerëzit me të cilët rezonojnë më së shumti argumentet e Putinit rreth keqdashjes perëndimore. Sipas një sondazhi të nëntorit 2022 në Levada, 81 përqind e rusëve mbi 55 vjeç kanë ndjenja negative për Perëndimin. Për këta rusë, Ukraina luhatet midis të qenit një armik i rreshtuar me Perëndimin dhe një pjesë e Rusisë, duke jetuar që nga viti 2014 nën një qeveri të paligjshme dhe duke vuajtur nga identiteti artificial ukrainas i imponuar nga fanatikët nacionalistë në Ukrainë dhe nga ata në Perëndim që financojnë dhe inkurajojnë këta fanatikë.

Problemi me besimtarët e vërtetë është se besimet e tyre mund të pengojnë një asamble ad hoc blogerësh dhe komentuesish në shërbimin e mesazheve Telegram që kanë krijuar një lloj mbështetjeje për luftën që mediat shtetërore nuk mund ta frymëzojnë – diçka më spontane dhe më të sinqertë, me gjithë fuqinë emocionale të mediave sociale. Por është nga të njëjtat qoshe të ekosistemit mediatik rus që kanë dalë kritikë të zëshëm të taktikave ushtarake të Rusisë. Shumë prej tyre mendojnë se lufta nuk po zhvillohet aq sa duhet. Gjatë muajve të fundit, Kremlini i ka toleruar këto zëra, por gjithashtu i ka frenuar ato. Në fund të fundit, këto figura janë pro luftës dhe pro regjimit. Herë pas here, atyre duhet t’u kujtohet që të qëndrojnë brenda kufijve të tyre.

Në mesin e elitës politike, kritika e drejtpërdrejtë e luftës është e pakonceptueshme. Qeveria ruse detyron kritikët jashtë vendit, frikëson ata që janë brenda vendit dhe ndjek penalisht ata që nuk frikësohen. Ata që janë ende në Rusi përballen me hakmarrje profesionale, stigmatizim publik dhe arrestim për kundërshtimin e luftës. Ilya Yashin, një ndër politikanët kryesorë të opozitës, u arrestua dhe u dënua me tetë vjet e gjysmë burg për diskutimin e masakrës që forcat ruse kryen në qytetin ukrainas Bucha. Pothuajse kundër 400 të tjerëve janë ngritur akuza si rezultat i aktivizmit të tyre kundër luftës dhe më shumë se 5,500 janë gjobitur, burgosur ose ndaluar nga aktivitete të caktuara. Në mungesë të një partie apo lëvizjeje efektive opozitare, deklaratat e hapura kundër luftës regjistrohen si gjeste të izoluara, duke nënvizuar kontrollin në dukje të palëkundur të Kremlinit në sferën politike të Rusisë dhe në opinionin publik rus.

Pavarësisht se kontrolli i Kremlinit në skenën politike është kaq i dukshëm, ai nuk rrezikon. Mediat perëndimore janë fokusuar në mobilizimin ushtarak të nisur në shtator. Të paktën si pasojë ka qenë militarizimi i sferës publike. Vetëm një pakicë rusësh janë të përfshirë në mënyrë aktive në luftë, por të gjithë duhet të demonstrojnë pranimin e tyre në luftë, një pranim që nuk nënkupton mbështetje pasionante. Masmediat, bota kulturore dhe sektori arsimor kanë luajtur të gjithë një rol ose në justifikimin e luftës ose në hedhjen e bazave për një luftë që do të zgjasë për aq kohë sa Putin mendon se është e nevojshme. Ndonjëherë qëllimi është të ngjallë emocionet e luftës. Një synim më delikat është ta bëjnë luftën të duket rutinë, një pjesë organike dhe e pashmangshme e jetës ruse.
Të ecësh mbi litar

Putinizmi i kohës së luftës është një eksperiment në shtyrjen e problemeve. Përparimet e mëtejshme të Ukrainës në fushën e betejës apo edhe status quo-ja ushtarake mund ta detyrojnë Putinin të vendosë një mobilizim të dytë përvec mobilizimit të rezervistëve të cilën e deklaroi në shtator 2022, diçka që ai do ta shmangë për aq kohë sa të mundet. Një mobilizim i dytë do të testonte sinqeritetin e Putinizmit të kohës së luftës. Mobilizimi është në vetvete traumatik dhe mobilizimi pa përparim ushtarak është më shumë se traumatik. Është një qortim për ata që janë në pozita të përgjegjësisë ushtarake dhe politike. Por raundi i parë i mobilizimit të Rusisë ndodhi mes pengesave në fushën e betejës dhe Kremlini i mbijetoi pa pasoja. Një version i këtij cikli mund të përsëritet shumë thjeshtë. Ose qeveria mund të zgjedhë zgjerimin e rekrutimit të të rinjve.

Putinizmi i kohës së luftës gjithashtu mund të dëmtojë veten për shkak të mos veprimit. Rusia mund të bashkohet rreth misionit të zymtë për të mos humbur një luftë pas kaq kohësh. Pas përfundimit të Bashkimit Sovjetik, në vitin 1991, presidenti rus Boris Jelcin premtoi prosperitet, liri politike dhe integrimin e Rusisë në Evropë. Ai dështoi në ekzekutim, por në fazat e hershme të sundimit të tij, këto qëllime përfaqësonin një mision galvanizues për Rusinë post-sovjetike dhe midis viteve 1991 dhe 2000, Jelcin e solli Rusinë më afër tregut të lirë dhe Evropës. Gjatë mandatit të tij, misioni i Putinit ka qenë më i mjegullt: stabilitet dhe prosperitet në vend pas ndërprerjeve ekonomike të viteve 1990; fuqia ushtarake ruse jashtë vendit; dhe një vend në tryezën e politikës ndërkombëtare. Lufta e Putinit në vitin 2022 ka dëmtuar reputacionin ndërkombëtar të Rusisë dhe ka dëmtuar perceptimin e fuqisë ushtarake ruse. Ajo që ka mbetur është shtytja për stabilitet nëpërmjet militarizimit, një aspiratë politike paradoksale.

Të ecësh mbi litar

Putinizmi i kohës së luftës është një eksperiment në shtyrjen e problemeve. Përparimet e mëtejshme të Ukrainës në fushën e betejës apo edhe status quo-ja ushtarake mund ta detyrojnë Putinin të vendosë një mobilizim të dytë përvec mobilizimit të rezervistëve të cilën e deklaroi në shtator 2022, diçka që ai do ta shmangë për aq kohë sa të mundet. Një mobilizim i dytë do të testonte sinqeritetin e Putinizmit të kohës së luftës. Mobilizimi është në vetvete traumatik dhe mobilizimi pa përparim ushtarak është më shumë se traumatik. Është një qortim për ata që janë në pozita të përgjegjësisë ushtarake dhe politike. Por raundi i parë i mobilizimit të Rusisë ndodhi mes pengesave në fushën e betejës dhe Kremlini i mbijetoi pa pasoja. Një version i këtij cikli mund të përsëritet shumë thjeshtë. Ose qeveria mund të zgjedhë zgjerimin e rekrutimit të të rinjve.

Putinizmi i kohës së luftës gjithashtu mund të dëmtojë veten për shkak të mos veprimit. Rusia mund të bashkohet rreth misionit të zymtë për të mos humbur një luftë pas kaq kohësh. Pas përfundimit të Bashkimit Sovjetik, në vitin 1991, presidenti rus Boris Jelcin premtoi prosperitet, liri politike dhe integrimin e Rusisë në Evropë. Ai dështoi në ekzekutim, por në fazat e hershme të sundimit të tij, këto qëllime përfaqësonin një mision galvanizues për Rusinë post-sovjetike dhe midis viteve 1991 dhe 2000, Jelcin e solli Rusinë më afër tregut të lirë dhe Evropës. Gjatë mandatit të tij, misioni i Putinit ka qenë më i mjegullt: stabilitet dhe prosperitet në vend pas ndërprerjeve ekonomike të viteve 1990; fuqia ushtarake ruse jashtë vendit; dhe një vend në tryezën e politikës ndërkombëtare. Lufta e Putinit në vitin 2022 ka dëmtuar reputacionin ndërkombëtar të Rusisë dhe ka dëmtuar perceptimin e fuqisë ushtarake ruse. Ajo që ka mbetur është shtytja për stabilitet nëpërmjet militarizimit, një aspiratë politike paradoksale.

Putinizmi i kohës së luftës është një Putinizëm i reduktuar dhe do të ishte e pamundur të përshkruhet Rusia e sotme (për rusët) si një fuqi në rritje. Përkundrazi, është një fuqi në luftë. Kjo shpjegon fushatën e tërbuar mediatike për të nxitur mbështetjen për luftën, e cila fsheh faktin se Putini e ka detyruar Rusinë të futet në një cikël të gjatë stagnimi. Izolimi dhe sanksionet së bashku do të kontribuojnë në rënien ekonomike dhe teknologjike të Rusisë. Askush nuk mund të thotë se sa gjatë mund të ecë Putini në këtë litar të hollë dëshpërues. Rruga luftarake e Putinit nuk të çon nga pika A në pikën B, por është një rrugë rrethore që të çon nga pika A mbrapa në pikën A. Një metodë e rregulluar mirë për të shmangur dështimin, Putinizmi i kohës së luftës ka të gjitha shenjat dalluese të një rrugë pa krye.

TË FUNDIT
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
2 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

ME TE LEXUARA

2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
2 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

LEXO MË SHUMË

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

INFO

NA NDIQ