Çfarë koalicioni qeveritar duan qytetarët? “Kush të hyjë, le të hyjë, vetëm mirë të bëhet”

Picture of INA
INA

11/05/2024

Ende nuk dihet përfundimisht se me kë VMRO-DPMNE-ja do të formojë qeverinë e re, edhe pse me deklaratat dhe takimet e fundit, është bërë e qartë se preferojnë koalicionin VLEN për bashkëqeverisje.

Por çfarë presin qytetarët nga qeveria e ardhshme?!

“Meqë do të kemi përbërjen e re qeveritare të shohim se çfarë pritshmëri kanë qytetarët dhe kush besojnë se do të hyjë në qeveri koalicioni VLEN apo Fronti Europian?!”, raporton gazetarja Fazile Halili nga TV21.

“-Çfarë do të presim uroj të rregullohet.

-Kush mendoni që do të hyjë në qeveri koalicioni VLEN apo Fronti Europuian?

-Nuk e di çfarë të them kush të hyjë, le të hyjë, vetëm mirë të bëhet, por me këtë që i morri 58 deputetë pak “pazari” është shumë dobët, kushdo që të jetë në koalicion shumë dobët.

-Pse e mendon këtë?

-Edhe ZNAM-i nëse do të jetë në qeveri do t’i ketë 64 shumicën e ka. “

“-Te qeveria e ardhshme, por nuk e dimë se kush është duke u bërë.

-VMRO-DPMNE me kë mendoni që do e bëjë përbërjen e re qeveritare?

-Momentalisht me VLEN-in duhet, ashtu mendoj unë dhe uroj të ketë sukses.

-A keni ndonjë pritshmëri?

-Për mua njëjtë, tregu është këtu, vitet më kanë ikur nuk pres për vete asgjë, për rininë po a për mua kjo është. “

“-Ata si do të thonë ashtu do të bëhet, ne çfarë kërkojmë nuk po na e japin. Ne kërkojmë pensionet të rriten njeri të ketë të drejtën e vet.

-Me kë do të mendoni se VMRO-DPMNE do të bëjë qeverinë e re?

-Me Frontin Europian, Ali Ahmetin.”

Në zgjedhjet e 8 majit, VMRO-DPMNE mori 58 mandate deputetësh, Fronti Europian 19, LSDM 18, VLEN-i 13, dhe nga 6 deputetë Lëvizja Znam dhe Levica.

TË FUNDIT
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
18 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

ME TE LEXUARA

23 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
18 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
18 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
18 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
18 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
18 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

LEXO MË SHUMË

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

grenell thaci

Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

Jim O’Brien Xhim Obrien

O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

sllavjanka

Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

INFO

NA NDIQ