Çfarë mund të arrijë vizita e Bidenit në Izrael pas bombardimeve në spitalin e Gazës?

ina-online
ina-online

18/10/2023

Analizë nga Al Jazzera

Presidenti amerikan do të diskutojë luftën, ndihmën humanitare, paralajmërimet e Iranit dhe mundësinë e përhapjes së konfliktit. Disa orë pasi një sulm ajror izraelit goditi Spitalin Arab Al-Ahli të Gazës sot në mëngjes, duke vrarë të paktën 500 njerëz sipas autoriteteve shëndetësore, Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden do të zbarkojë në Izrael.

Spitali strehonte mijëra pacientë dhe civilë të tjerë që kërkonin strehim nga bombardimet e pandërprera të Rripit të Gazës nga Izraeli që nga sulmi i 7 tetorit nga grupi i armatosur palestinez Hamas në Izraelin jugor.

Udhëtimi i Biden pranë aleatit më të afërt në Lindjen e Mesme ishte planifikuar përpara sulmit vdekjeprurës të spitalit të së martës dhe është një vizitë me rrezikshmëri të lartë ndërsa Izraeli vazhdon të godasë Gazën përpara një ofensive të afërt tokësore.

Sulmi i Izraelit në spital ka pasur tashmë pasoja diplomatike për Biden. Jordania, e cila gjithashtu duhej të priste Biden për një samit me Mbretin Abdullah II të vendit, Presidentin egjiptian Abdel Fattah el-Sisi dhe Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas, i ka anuluar takimet. Biden nuk është më i mirëpritur në Aman për momentin.

Biden tha, në një postim në X, platforma e njohur më parë si Twitter, se ai ishte “i indinjuar dhe thellësisht i pikëlluar” nga sulmi në Spitalin Arab Al-Ahli, por nuk e kritikoi Izraelin.

Pra, çfarë mund të arrijë ai gjatë udhëtimit të tij në Izrael? Cili është sfondi i vizitës së Biden në Izrael?

Deri të martën, më shumë se 3,000 palestinezë, një e treta e tyre fëmijë, kishin vdekur nga bombardimet izraelite që nga 7 tetori dhe kjo ishte para sulmit në Spitalin Arab Al-Ahli. Udhëtimi i Biden vjen pasi diplomati i tij i lartë, Sekretari i Shtetit Antony Blinken, u takua me liderët arabë javën e kaluar, shumica e të cilëve refuzuan të dënojnë Hamasin për sulmet e tij që vranë 1,400 njerëz në Izrael, duke përfshirë disa të huaj.

Biden pritet të zbresë në Tel Aviv në orën 10 të mëngjesit me orën lokale të mërkurën, ku do të takohet me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Sipas liderit amerikan, ai do të marrë një përmbledhje gjithëpërfshirëse mbi qëllimet dhe strategjinë e luftës së Izraelit dhe do të riafirmojë përkushtimin për sigurinë e Izraelit.

Blinken së pari njoftoi vizitën e Biden në fund të më shumë se shtatë orësh bisedimesh me Netanyahun dhe zyrtarë të tjerë të hënën mbrëma, gjatë të cilave ai tha se kryeministri izraelit ra dakord të dilte me një plan për të marrë ndihma humanitare për civilët e Gazës.

Izraeli ka vendosur një bllokadë totale në Gaza, duke bllokuar 2.3 milionë banorët e saj në enklavën e rrethuar pa ujë, ushqim, karburant dhe energji elektrike.

A mund të ndihmojë Biden me ndihmën humanitare?

Blinken tha se plani është “të mundësojë rrjedhjen e ndihmës humanitare për civilët në Gaza në një mënyrë që nuk përfiton nga Hamasi”, i cili nisi një nga sulmet më vdekjeprurëse ndaj Izraelit në dekada.

Megjithatë, ndërsa është e paqartë se çfarë ndikimi kanë pasur sulmet ajrore të Izraelit në Hamas, bombardimet kanë zhdukur bllok pas blloku ndërtesash banimi në enklavën e rrethuar. Nuk janë kursyer as shkollat ​​dhe spitalet, duke shtuar krizën humanitare të Gazës.

Edhe pse Blinken foli për një marrëveshje për ndihmën humanitare, ai nuk bëri të ditur ndonjë detaj konkret dhe nuk ka asnjë shenjë se korridoret e sigurta mund të ngrihen së shpejti.

Të dielën, ai deklaroi se kalimi vendimtar në Rafah – e vetmja rrugë për të dalë nga Gaza e pa kontrolluar nga Izraeli – së shpejti do të hapet për shtetasit e huaj. Megjithatë, vendkalimi mbetet i mbyllur, përfshirë për dhjetëra kamionë të mbushur me ndihma humanitare nga disa vende që janë grumbulluar në kufirin me Egjiptin. Në vend të kësaj, Izraeli ka bombarduar vendkalimin katër herë që atëherë.

Nëse Biden mund të ndihmojë në avancimin e planeve për të marrë ndihmë humanitare për 2.3 milionë palestinezët në Gaza, mund të përcaktojë se si shihet vizita e tij jashtë Izraelit.

Çfarë do të thotë për luftën?

Biden dhe zyrtarë të tjerë në administratën e tij kanë theksuar në mënyrë të përsëritur të drejtën e Izraelit për të “mbrojtur” veten dhe kanë mbështetur qëllimin e tij të deklaruar për të shkatërruar grupin e armatosur palestinez Hamas.

Biden deri më tani nuk i ka bërë thirrje në mënyrë eksplicite Izraelit që të tregojë përmbajtje ose të ndalojë bombardimin e civilëve, ambulancave dhe reaguesve të parë, ose të lejojë civilët të rifitojnë aksesin në ushqim dhe ujë, megjithëse ai e ka paralajmëruar Izraelin që të mos hyjë për një pushtim të Gazës.

Zëdhënësi i lartë ushtarak i Izraelit, Daniel Hagari, u tha gazetarëve të martën se Izraeli ka “të gjitha llojet e lojërave përfundimtare” dhe e ardhmja e Gazës do të jetë një “çështje globale”.

Por Izraeli duket i gatshëm të nisë së shpejti një ofensivë tokësore në enklavë. Shumë analistë besojnë se kjo mund të vonohet të paktën derisa Biden të largohet nga Izraeli për të shmangur turpërimin e presidentit amerikan.

Megjithatë, ka shenja se udhëtimi i Biden-it mund të synojë zhvillimin e një mirëkuptimi të përbashkët mes SHBA-së dhe Izraelit se si të vazhdojnë luftën në Gaza.

Shefi i Komandës Qendrore të SHBA-së, gjenerali Michael “Erik” Kurilla mbërriti në Tel Aviv të martën dhe pritet të takohet me zyrtarë të lartë ushtarakë izraelitë.

Po në lidhje me paralajmërimet e Iranit?

Irani ka paralajmëruar prej ditësh se mund të hapen fronte të reja në luftë dhe Ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian tha në mënyrë eksplicite të hënën mbrëma se Izraeli mund të presë veprime “parandaluese” “në orët e ardhshme” nëse vazhdon në rrugën e tij aktuale.

Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei tha të martën se bombardimet e Gazës duhet të ndalen menjëherë dhe se Uashingtoni duhet të mbahet përgjegjës për situatën aktuale./

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arsim zekolli2

Emerimi i Talatit për ‘techno-PM’, është konform statusit të BDI-së

Xhelal Zejneli

PISA 2022

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Fatmir Besimi

PAKOJA E NËNTË E MASAVE ANTIKRIZË

orhan ibrahimi

“Talat Xhaferi- njëqind ditë Kryeministër”!

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

gir-geer-euroambasadori

Për barazinë gjinore dhe fuqizimin e grave

ylli manjani

Amerika dhe amerikanllëqet tona…

Daut Dauti

Planet për vendosjen e hebrenjve në Shqipëri

INFO

NA NDIQ