Çfarë mund të bëjë Android që nuk mundet iPhone?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/04/2023

Shumë e shumë vite më parë filloi “beteja” mes pajisjeve iPhone dhe Android. Konkretisht, ajo filloi me shfaqjen e iPhone-it të parë në 2007 dhe më pas me paraqitjen e sistemit operativ Google Android në 2008.

Njerëzit morën anë dhe luftuan për të provuar se telefoni i tyre, ose sistemi operativ, ishte zgjidhja më e mirë.

Ndërsa vendimi midis iPhone dhe Android varet nga zgjedhja dhe preferenca personale, është gjithmonë interesante të dëgjosh mendimet e ekspertëve që kanë testuar pajisje të ndryshme nga të dy ekosistemet. Laptop Mag vendosi të pyesë pesë ekspertë të telefonit, “Çfarë mund të bëjë Android që nuk mundet iPhone?”.

“Ne duam një përputhje të mirë midis Android dhe iOS,” shtuan ata. Ata iu drejtuan ekspertëve të njohur të telefonit, disa prej të cilëve kanë kanale të njohura në YouTube dhe disa prej të cilëve janë ose janë prapa mediave përkatëse kur bëhet fjalë për teknologjinë, si TechRadar dhe Tom’s Guide. Pyetja iu drejtua: MrMobile, Matt Swider, Adam Ismail, JerryRigEverything dhe Sean Riley.

MrMobile, YouTuber

MrMobile i njohur si Michael Fisher është një YouTuber me mbi një milion abonentë dhe është i njohur për dashurinë e tij për pajisjet e palosshme, veçanërisht serinë Galaxy Z Fold të Samsung. Duke pasur parasysh këtë, është e lehtë të parashikosh përgjigjen e tij.

“Çfarë mund të bëjnë pajisjet Android që nuk mundet iPhone?” Lërini të përkulen përgjysmë!”, tha ai. Ai shtoi se pajisjet e palosshme kanë prezantuar veçori të reja, përdorshmëri më të gjerë dhe më shumë argëtim në një botë të smartfonëve që prej kohësh është degjeneruar në një “rrjedhë të pafund panelesh të sheshta”.

“Falë Galaxy Z Fold 4 tim, e lë laptopin tim në shtëpi 25% më shpesh se më parë,” tha Fisher.

MrMobile shtoi se Galaxy Z Fold 4 mund të paloset në një tablet 7.6 inç, duke e bërë më të lehtë dhe më të përshtatshëm kryerjen e punës në lëvizje.

“Si mbrëmjet ashtu edhe fundjavat, kur dua të bëj selfie të lehta ose foto në grup me miqtë (ose thjesht të maksimizoj hapësirën e xhepit me një formë retro), Galaxy Z Flip 4 dhe Oppo Find N2 janë kthime të vogla të shkëlqyera,” tha ai.

“iPhone është i mrekullueshëm për dikë, telefoni i të cilit është thjesht një aksesor, por për ata prej nesh që kujtojmë kur telefonat ishin argëtues, nuk mund ta mposhtni një telefon rrotullues.” Dhe për këtë duhet të shkoni në Android”, përfundoi Fisher.

Adam Ismail, ish ekspert telefoni për Tom’s Guide dhe reporter aktual për Jalopnik

“Për një kohë të gjatë, ju nuk mund ta karikoni iPhone tuaj me valë, ose të vendosni miniaplikacione në ekranin bazë, të vendosni aplikacione të paracaktuara ose të keni një ekran gjithmonë ndezur kur telefoni juaj është i kyçur. Në ditët veçanërisht të ngarkuara, nuk mund të bënit as copy-paste!”, tha ai.

Ismail shtoi se, megjithatë, me kalimin e viteve Apple e ka kapërcyer kryesisht hendekun me Android, por vuri në dukje se vlen të përmendet se disa nga veçoritë e spikatura janë shtuar kohët e fundit, ndërsa Android i ka ato për një kohë të gjatë (p.sh. widgets debutuan me iOS 14 në 2020, ndërsa ato kanë qenë një veçori thelbësore e Android për më shumë se një dekadë.)

Megjithatë, Ismail shtoi se ka disa gjëra që Apple nuk i ofron – dhe ka të ngjarë të mos i ofrojë kurrë – duke përfshirë hapësirën e zgjeruar dhe ekranet bazë shumë të personalizueshme. Ismail pranon se “tematika” e ekranit bazë të iPhone është shumë më e lehtë tani se sa ishte më parë, por telefonat Android sigurisht u japin përdoruesve më shumë liri për të personalizuar çdo aspekt të pajisjes së tyre.

“Sinqerisht, i vetmi ndryshim i dobishëm që më bie në sy këto ditë është se ju ende nuk mund të karikoni një iPhone përmes USB-C”, tha Ismail. “Ka një shans të mirë që ne do të jemi në gjendje ta kalojmë atë nga lista në vjeshtë,” shtoi ai.

Matt Swider, themelues i Shortcut.com dhe ish kryeredaktor i TechRadar

Swider, i cili ka testuar më shumë se 1000 telefona, di “një ose dy gjëra” për pajisjet Android dhe iOS.

“Telefonat Android udhëheqin rrugën në inovacion dhe çmime – me një diferencë të madhe”, tha Swider.

“Ata ishin të parët që dolën me telefona me rrotullim modern, telefona modularë, ekrane të lakuar, ekrane të mëdhenj, ekrane gjithmonë ndezur, NFC, mesazhe dhe së shpejti, ekrane të përkulshëm që mund të rrotullohen në rrotull.” Ata e quajnë iPhone një ‘risi’ dhe pajisjet Android e kanë bërë këtë prej vitesh. Na vjen keq, Apple, është vërtet i guximshëm”, shtoi ai.

Swider pranon se çmimet e modeleve kryesore Android janë rritur në qiell kohët e fundit, por vëren se ju merrni më shumë për paratë tuaja në krahasim me iPhone – si dyfishi i hapësirës së ruajtjes për të njëjtin çmim.

“Ka një sërë opsionesh Android të rangut të mesëm që thjesht nuk mund t’i gjeni në Apple.” Po, Google duhet të mbyllë hendekun kur bëhet fjalë për iMessage dhe ekosistemin e tij Android-to-PC (diçka që Apple e përsosi midis iPhone dhe macOS), por Android është i vetmi që merr një shans për pajisje të reja me një çmim të arsyeshëm dhe e meriton vetëm sa më shumë pikë në listë”, tha ai.

JerryRigEverything, YouTuber

YouTuber JerryRigEverything, i njohur ndryshe si Zack Nelson, ka tetë milionë abonentë dhe është i njohur për vlerësimet e tij për pajisje të tilla si OnePlus 11, Samsung Galaxy S23 Ultra, Google Pixel 7 dhe iPhone 14.

Zach Nelson pranoi se ai nuk ka pasur një iPhone si një telefon të përditshëm që nga iPhone 4. Në atë kohë, ai lavdëroi Android për të qenë më i aksesueshëm për konsumatorët, por shtoi se ai nuk mund t’i qëndrojë më këtij pretendimi sepse pajisjet kryesore si Seritë Samsung Galaxy S janë po aq të shtrenjta sa homologët e tyre iOS.

Në fund, Nelson u pajtua me Swider dhe Ismail, duke arritur në përfundimin se avantazhi i Android ndaj pajisjeve iOS është se ato janë gjithmonë një hap përpara iPhone.

“Ekranet OLED, karikimi me valë, kamerat telefoto u shfaqën për herë të parë në telefonat Android”, tha Nelson.

Sean Riley, Zëvendës Kryeredaktor në Laptop Mag

Eksperti i telefonave Laptop Mag, Sean Reilly, i cili ka testuar dhe testuar telefona të panumërt si OnePlus 10 Pro, iPhone 13 Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra, Asus ROG Phone 5, etj., thotë se Android ofron një gjë për përdoruesit që iPhone nuk e bëjnë. , dhe ky është kontrolli.

“Ndërsa Apple u ka ofruar përdoruesve një ‘shije lirie’ në vitet e fundit me aftësinë për të ndryshuar ekranin bazë të iPhone ose për të vendosur një shfletues të ri të paracaktuar ose klient emaili, ai ende zbehet në krahasim me atë që mund të bëni në Android. “Kur bëhet fjalë për përshtatshmërinë, ju keni opsione në Android që ndryshojnë tërësisht pamjen, ndjesinë dhe madje funksionalitetin e telefonit tuaj në sekonda”, tha ai.

Ai shtoi se i pëlqen astrofotografia dhe se Apple nuk lejon që ekspozimet të zgjasin më shumë se 30 sekonda.

“Në Google Pixel 7 ose Samsung Galaxy S23 Ultra, unë mund të bëj ekspozime 5-10 minuta që anulojnë rezultatet që mund të marr me iPhone 14 Pro,” vuri në dukje ai.

Ai shtoi se nuk ka të bëjë me harduerin, por me Apple që kontrollon softuerin e kamerës.

“Në të dyja aspektet, kjo nuk është diçka që do t’i interesojë çdo përdoruesi, por nëse doni të keni kontroll të plotë mbi pajisjet tuaja, nuk ka dyshim se Android është zgjedhja e vetme për ju,” shtoi ai.

Së fundi, Reilly pajtohet plotësisht me Swider se vlera nuk është forte e Apple. “Apple kurrë nuk i ofroi telefonat e saj me një çmim të volitshëm, por vitet shtesë të mbështetjes së softuerit gjithmonë e prishnin ekuilibrin dhe e ndryshonin ekuacionin e vlerës”, tha ai.

TË FUNDIT
1 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
4 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
5 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
5 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
5 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ