Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin

INA
INA

09/02/2024

Fryrja e stomakut pas ngrënies mund të shtojë disa centimetra në belin tuaj, t’ju bëjë të ndiheni mëse të ngopur ose të shkaktojë shqetësime të vogla në bark.
Kjo është një dukuri e zakonshme që ndodh në disa raste, por nëse keni fryrje sa herë që hani, duhet të lini një takim me mjekun tuaj.

Ushqimet që formojnë gazra

Fryrja ndodh si rezultat i gazit të bllokuar në stomak dhe në zorrët tuaja.

Pasi hani, ushqimi juaj tretet në stomak dhe kalon më pas në zorrë.

Aty enzimat shpërbëjnë proteinat, karbohidratet dhe sheqernat e ushqimit për ta përdorur atë për energji për trupin tuaj.

Ka disa ushqime që janë më të vështira për t’u tretur dhe mund të shkaktojnë gazra të tepërta në sistemin e tretjes duke shkaktuar fryrje.

Ushqimet e zakonshme që luajnë rol në formimin e gazrave përfshijnë lulelakrën, pijet e gazuara, fasulet, lakrën, brokolin, ëmbëlsirat, frutat dhe perimet.

Por mund të jetë gjithashtu si rezultat i gëlltitjes së ajrit gjatë të ngrënit me shpejtësi ose nga përtypja e çamçakëzit.

Një nga simptomat kryesore të intolerancës ushqimore është fryrja. Intoleranca ushqimore ndodh kur trupit tuaj i mungojnë enzimat e duhura për të zbërthyer proteinat ose sheqernat.

Pjesa e patretur e ushqimit mund të shkaktojë ndërveprim me bakteret e padëmshme në zorrën e trashë dhe të shkaktojë gazra, fryrje, diarre, të përziera ose të vjella.

Intolerancat e zakonshme ushqimore shkaktohen nga sheqeri që gjendet në qumësht, gluteni, fruktoza, histamina dhe përbërës të tjerë ushqimorë.

Sindroma e zorrës së irrituar

Nëse keni fryrje pa marrë parasysh se çfarë hani, ju mund të keni një problem kronik të tretjes të quajtur sindroma e zorrës së irrituar.

Simptomat më të zakonshme janë fryrje barku, dhimbje stomaku, ngërçe, diarre kronike ose kapsllëk.

Për të parandaluar simptomat këshillohet të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit dhe të largoni stresin.

Shkaqe të tjera

Shkaqe të tjera të zakonshme përfshijnë kapsllëkun, refluksin gastroezofageal, rritjen e tepërt të baktereve në zorrë, shtimin në peshë, kancerin ovarian dhe tumoret.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ