Çfarë ndodh kur vdesim?

Çfarë ndodh kur vdesim? Është pyetja më themelore që ekziston, e pyetur në një kohë ose në një tjetër nga çdo qenie njerëzore që ka jetuar ndonjëherë.

A jetojmë pas vdekjes? Nëse po, ku? A ka një qiell? Çfarë është qielli si? Çfarë ndodh me trupin tim? Çfarë ndodh me shpirtin tim?

Këto janë disa nga mendimet më të shpeshta të jetës që janë trajtuar në shkallë të ndryshme nga shkenca, arti dhe feja, transmeton portali arbresh.info

Më poshtë keni disa nga mendimet e të gjitha këtyre fushave…

 

Çfarë ndodh me trupin pasi vdesim?

Nga ana mjekësore, vdekja ndodh në dy faza. Vdekja e parë klinike zgjat katër deri në gjashtë minuta nga momenti kur personi ndalon frymëmarrjen dhe zemra ndalon pompimin e gjakut.

Gjatë kësaj faze, organet janë të gjalla dhe mund të ketë mjaft oksigjen në tru që të mos ndodh dëm i përgjithshëm.

Faza e dytë e vdekje, vdekje biologjike është procesi në të cilën organet e trupit ndalojnë dhe qelizat nisin të degjenerohen.

Mjekët shpesh janë në gjendje të ndalojnë këtë proces duke e ftohur trupin nën temperaturën normale, duke i lejuar ata që të ringjallë pacientët para se të vendoset dëmi i trurit.

Sapo të ketë ndodhur vdekja biologjike, muskujt fillojnë të relaksohen, duke përfshirë edhe sfinkterin – të cilat mund të shkaktojnë zbrazjen e zorrëve.

Pas 12 orësh, lëkura humbet ngjyrën e saj dhe pompat e gjakut në pikën më të ulët të trupit, duke shkaktuar hematoma të kuqe dhe vjollcë.

Para kësaj ndodh ngurtësia e vdekjes, që e bën trupin të shtanget dhe rigjid. Kjo shkaktohet nga rrjedhja e kalciumit nëpër qelizat e muskujve, e cila lidhet me proteina dhe i bën ato të kontraktohen.

 

Varrimi

Nëse trupi nuk është i balsamuar, ai do të nis të dekompozohet posa që gjaku të ndalojë rrjedhjen.

Një proces i quajtur kalbëzim ndodh pasi bakteret në traktin gastrointestinal ushqehen përmes organeve abdominale, duke nxjerrë erëra të tmerrshme që tërheqin insektet.

Krimbat e lëshuar nga mizat e mishit hanë indet e kalbura të trupit dhe mund të konsumojnë rreth 60 për qind të tyre në disa javë.

Pjesët e mbetura pastaj hahen nga bimët, insektet dhe kafshët, të cilat mund të zgjasin një vit ose më shumë, varësisht se si është varrosur trupi.

 

Çfarë ndodh me mendimet pasi të vdesësh?

Shkencëtarët kanë bërë shumë hulumtime në atë që ndodh me vetëdijen pas vdekjes.

Në një studim të kohëve të fundit, mjekët zbuluan se mendimet vazhdojnë deri në tre minuta pasi zemra ndalon rrahjen.

Por kohët e fundit, një njeri i cili ishte shpallur dy herë i vdekur klinikisht tha se nuk kishte “asgjë atje” pas vdekjes.

Një përdorues i Reddit shkroi: “Ishte thjesht zbrazëti e zezë. Asnjë mendim, asnjë ndërgjegje, asgjë. /Zhurnal/