Çfarë ndodh me trupin nëse hamë kos çdo ditë?

Picture of INA
INA

07/08/2023

I mbushur me probiotikë të mirë për ju, si dhe me kalcium, zink dhe vitamina B, kosi është një zgjedhje e mençur për një vakt ose smoothie plot. Por a keni menduar ndonjëherë nëse mund të hani kos çdo ditë?

Dietologia Lauren Kelly thekson rëndësinë e kontrollit të marrjes së sheqerit dhe thekson se kosit, veçanërisht me pak yndyrë ose pa yndyrë, shpesh përmbajnë sheqer të shtuar që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Kushtojini vëmendje etiketës dhe përpiquni të kufizoni marrjen e sheqerit nën 10 gram.

Ajo beson se disa njerëz mund të hanë kos çdo ditë, ndërsa të tjerët jo – veçanërisht nëse janë intolerantë ndaj laktozës.

“Për disa, qumështi nuk është i mirë për shkak të problemeve shëndetësore të zorrëve, dhe më pas ata do të shërojnë zorrët e tyre dhe më vonë do të jenë në gjendje të tolerojnë mirë disa lloje,” thotë ajo.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje mënyrës sesi ndiheni pas konsumimit të kosit.

“A ndiheni energjikë apo të lodhur dhe të dobët?” Nëse është kjo e fundit, mund të jetë e dobishme të punoni me një dietolog për të parë nëse është vetë kosi ose nëse suplementet janë shumë të larta në sheqer, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni edhe më të lodhur,” shton ajo.

Kelly pranon se pas konsumimit duhet të ndiheni mirë.

“Nëse ndiheni plot energji dhe keni tretje të rregullt një ose dy orë pas një vakti, kjo është një shenjë e mirë, por nëse ndiheni të fryrë, kapsllëk ose sikur jeni gjithmonë duke vrapuar në tualet, ndoshta ka diçka që nuk shkon. ”

Është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj pasi të keni konsumuar kosin. Ndiheni energjik apo i dobët? Dietologia Kelly paralajmëron se nëse përjetoni shqetësime ose probleme me tretjen, kosi mund të mos jetë zgjidhja optimale për ju.

Sa shumë kos është shumë? Ekspertët paralajmërojnë për sheqerin e tepërt të shtuar në kos, i cili mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kronike. Rekomandohet të kufizoni marrjen e sheqerit në nivelin e rekomanduar për të ruajtur shëndetin.

Konsumimi ditor i kosit mund të jetë një shtesë e shëndetshme në dietë. Zgjedhja e llojeve të duhura të kosit, me një konsum të moderuar të sheqerit dhe dëgjimi i trupit tuaj janë faktorë kyç për arritjen e rezultateve më të mira. Jini të vetëdijshëm për nevojat tuaja ushqyese dhe shijoni kosin si një zgjedhje ushqyese për jetën tuaj të përditshme.

TË FUNDIT
1 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private
3 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni
15 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
2 ditë
Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli
3 ditë
Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!

ME TE LEXUARA

15 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
3 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni
1 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

LEXO MË SHUMË

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

Screenshot_20240624-221228~2

Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike

caji-600x360

Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli

dush

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!

moti Vapa nxehti temperaturat

Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

lodhje gjume plogeshti

Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës!

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

boronica dredheza peme

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

INFO

NA NDIQ